Jeden dzień, jedno województwo, 222 mandaty. Policja podsumowuje akcję "telefony"

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Policja
Aleksander Ruciński

17.04.2023 12:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W piątek 14 kwietnia kujawsko-pomorska policja prowadziła akcję "telefony". Tego dnia funkcjonariusze skupili się na kierowcach korzystających z urządzeń mobilnych. Wystarczyło kilka godzin, by ujawnić 222 wykroczenia.

Uzależnienie od smartfona to problem, z jakim współcześnie boryka się wiele osób. Niestety wśród nich są również kierowcy nagminnie nadużywający telefonu w trakcie jazdy. Jak udowodniła niedawna akcja policji, problem jest dość poważny.

Tylko w jednym województwie (kujawsko-pomorskim), jednego dnia zatrzymano 222 kierowców, którzy złamali przepisy dotyczące korzystania z telefonu w trakcie jazdy.

Kodeks ruchu drogowego wskazuje, że " "kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku" (art. 45 ust. 2 pkt. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym). Niestety wielu kierowców nie stosuje się do tego przepisu, prowadząc z telefonem przy uchu, pisząc sms-y lub przeglądając internet.

To zachowanie, które może okazać się tragiczne w skutkach. Zdekoncentrowany kierowca nie ma szans, by w porę zareagować na zagrożenie. Nic dziwnego, że kara za to przewinienie jest stosunkowo wysoka. Od 17 września 2022 roku wynosi minimum 500 zł i 12 punktów karnych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)