Jechał 30-letnim złomem na kołach. Bez tachografu i ważnych badań

Jechał 30-letnim złomem na kołach. Bez tachografu i ważnych badań

Tak prezentowało się wnętrze skontrolowanej Tatry.
Tak prezentowało się wnętrze skontrolowanej Tatry.
Źródło zdjęć: © GITD
Aleksander Ruciński
26.09.2019 12:44, aktualizacja: 22.03.2023 17:57

Wielkopolska Inspekcja Transportu Drogowego na jednej z poznańskich ulic zatrzymała 30-letnią ciężarówkę marki Tatra, której stan techniczny już z daleka budził poważne wątpliwości. Jak się okazało, podejrzenia były słuszne. Auto było w opłakanej kondycji, a kierowca nie miał ważnych badań.

Nie ma nic złego w 30-letnich pojazdach ciężarowych, pod warunkiem, że są w dobrym stanie technicznym. Niestety nie można było tego powiedzieć o egzemplarzu zatrzymanym do kontroli na jednej z poznańskich ulic.

Wstępne sprawdzenie podstawowych elementów pojazdu wykazało poważne awarie hamulców oraz układu kierowniczego. W aucie brakowało też tachografu i drogomierza. Niewykluczone, że bardziej wnikliwe badania wykazałyby jeszcze więcej technicznych uchybień.

Jakby tego było mało, okazało się, że zatrzymany kierowca nie ma ważnych badań lekarskich i psychologicznych, jak również wymaganego szkolenia okresowego i kwalifikacji wstępnej. Inspektorzy Transportu Drogowego dawno nie mieli do czynienia z tak imponującą listą uchybień.

W pojeździe brakowało m.in. tachografu i licznika.
W pojeździe brakowało m.in. tachografu i licznika.© GITD

Kontrola zakończyła się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz wszczęciem postępowania administracyjnego wobec przewoźnika. Grozi mu kara do 12 tysięcy złotych. 2 tysiące złotych może natomiast zapłacić osoba zarządzająca transportem w firmie, do której należy 30-letnia ciężarówka.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)