Jazda na suwak i korytarz życia zatwierdzone przez Senat

Jazda na suwak i korytarz życia zatwierdzone przez Senat

Teraz takie znaki nie będą już potrzebne. Jazda na suwak stanie się ogólnym obowiązkiem.
Teraz takie znaki nie będą już potrzebne. Jazda na suwak stanie się ogólnym obowiązkiem.
Źródło zdjęć: © (FOT. ADRIAN GRYCUK/CC BYSA 3.0 PL)
Aleksander Ruciński
18.10.2019 13:43, aktualizacja: 22.03.2023 17:40

18 października 2019 roku Senat przegłosował nowelizację Prawa o ruchu drogowym w sprawie wprowadzenia obowiązku jazdy na suwak oraz tworzenia korytarzy życia. Senatorowie byli zgodni co do słuszności takich przepisów. Wszystkich 84 przedstawicieli zagłosowało za.

Pewnym jest jednak, że wielu kierowców już niebawem będzie musiało zmienić swoje przyzwyczajenia. Nietworzenie korytarza życia oraz niewpuszczenie pojazdu, któremu kończy się pas, może być karane mandatem.

Celem nowych postanowień jest upłynnienie jazdy i skrócenie czasu dotarcia służb ratunkowych do miejsca wypadku. Zgodnie z nowymi przepisami, na drogach wielopasmowych kierowcy będą musieli tworzyć przejazd dla pojazdów ratunkowych zgodnie z określonym schematem - auta na lewym, skrajnym pasie muszą zjechać do lewej krawędzi jezdni, a wszystkie pojazdy na pozostałych pasach, jak najbliżej prawej krawędzi.

Jeśli zaś chodzi o jazdę na suwak, kierowcy jadący pasem kontynuowanym są zobowiązani wpuścić po jednym pojeździe z kończącego się dla niego pasa ruchu. Ma się to odbywać w sposób naprzemienny, tak jak odbywa się to w wielu krajach zachodnich, a czasem również i w Polsce. Z tą różnicą, że podobne zachowania dotychczas były zależne tylko i wyłącznie od kultury kierowców. Teraz zostały usankcjonowane.

Przepisy wejdą w życie w ciągu 21 dni od ich ogłoszenia. Wiadomo już, że nie nastąpi to pierwszego listopada, tak jak wcześniej planowano. Obecnie czekają na podpis Prezydenta.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)