Jak szybko może nagrzać się samochód? Nowe narzędzie daje do myślenia

Fotelik
Fotelik
Źródło zdjęć: © Autokult | Marcin Łobodziński
Kamil Niewiński

12.07.2023 21:16, aktual.: 15.07.2023 15:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

O potencjalnych skutkach pozostawiania dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie w gorące dni słyszy się naprawdę często. Nowe narzędzie przygotowane przez Omni Calculator pokazuje jednak, jak szybko może dojść do tragedii.

Wysokie temperatury sprawiają, że nad niektórymi naszymi działaniami powinniśmy zastanowić się przynajmniej dwa razy. Sytuacją bardzo mocno nagłaśnianą jest pozostawianie w aucie dzieci lub zwierząt. Chociaż o tragicznych sytuacjach niestety jesteśmy w stanie usłyszeć zdecydowanie zbyt często, niektórzy ludzie nadal mogą uważać, że kilkanaście minut przecież nie zrobi aż takiej różnicy.

Tę tezę można jednak w naprawdę prosty sposób obalić, a jednym z nowszych sposobów jest nowy kalkulator rozgrzanego samochodu przygotowany przez Omni Calculator. Z jego pomocą jesteśmy w stanie określić, jak szybko nagrzeje się wnętrze naszego auta w zależności od temperatury na zewnątrz, stopnia pokrycia nieba przez chmury, kolor auta czy tego, czy okna w samochodzie są otwarte.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak zabójcze może być zamknięte auto? Sprawdźmy to na przykładzie bezchmurnej pogody i 30 stopni Celsjusza, ustalmy również że nasze auto ma ciemny kolor, a jego okna są zamknięte. Już po 15 minutach we wnętrzu auta temperatura może przekroczyć 41 stopni Celsjusza, a u osoby pozostawionej w takim pojeździe już po 20 minutach może dojść do hipertermii - stanu, kiedy temperatura ciała przekracza 38 stopni Celsjusza.

Po 35 minutach temperatura ciała 2-latka może już przekroczyć 39 stopni Celsjusza, a po godzinie - 40 stopni Celsjusza, co stanowi już bezpośrednie zagrożenie życia. Naprawdę nie trzeba więc wiele, by doszło do tragedii.

- Świadomość w jak szybkim tempie zachodzi ten proces, może realnie przyczynić się do uratowania zdrowia, a nawet życia, zapobiegając tak bezmyślnym praktykom, które jak dowodzą medialne doniesienia ostatnich tygodni, wciąż nie są niestety rzadkością - tłumaczy Dr Dominik Czernia z Omni Calculator, autor narzędzia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)