Poradniki i mechanikaGdzie dorobić zgubiony kluczyk do samochodu?

Gdzie dorobić zgubiony kluczyk do samochodu?

Jeżeli auto nie jest wyposażone w immobilaizer, to dorobienie kluczyka będzie możliwe nawet u ślusarza
Jeżeli auto nie jest wyposażone w immobilaizer, to dorobienie kluczyka będzie możliwe nawet u ślusarza
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Maciej Gis

03.04.2022 09:45, aktual.: 14.03.2023 12:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zgubiony kluczyk do samochodu to znaczący problem. Jednak nie ma takiego problemu, którego nie da się rozwiązać. Powstaje jedynak pytanie, gdzie dorobić drugi klucz do samochodu? Czy zdecydować się na Autoryzowany Serwis Obsługi czy na specjalistyczny warsztat?

Ze zgubionym kluczykiem samochodowym można sobie poradzić na parę sposobów. Najbardziej oficjalną drogą jest udanie się do Autoryzowanego Serwisu Obsługi – ASO. Wtedy będziemy mieć pewność, że zamówiony produkt będzie zgodny z oryginałem. To rozwiązanie ma jednak swoje wady. Przede wszystkim przy zamówieniu kluczyka w ASO problem stanowi czas oczekiwania, który może wynosić od paru dni do nawet kilku tygodni.

Kolejną niedogodnością będzie konieczność załatwienia formalności. Chodzi dokładniej o przedstawienie dowodu zakupu samochodu albo dokumentu potwierdzającego prawo do jego użytkowania. Poza tym sam koszt usługi będzie znacząco większy. Może on wynosić nawet kilkaset złotych.

Innym rozwiązaniem jest udanie się do specjalistycznego warsztatu. Jest to z pewnością tańsze rozwiązanie, ale trzeba posiadać kluczyk zapasowy. Co więcej, jeżeli auto nie jest wyposażone w immobilaizer, to dorobienie kluczyka będzie możliwe nawet u ślusarza. Gorzej jest, jak ma immobilaizer. Wtedy należy udać się do takiego zakładu, w którym mają możliwość sczytania kodu z chipa umieszczonego w kluczyku i przegrania go do nowego.

Oczywiście jest też możliwość dezaktywacji immobilaizera. Jednak to znacząco obniża poziom zabezpieczeń antywłamaniowych w aucie. Takie działanie będzie też miało swoje konsekwencje. Chodzi o sytuację, w której właściciel będzie ubiegał się o odszkodowanie po kradzieży samochodu.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)