Poradniki i mechanikaFiat Tipo już jest w promocji. Tańszy o 3000 zł, a to dopiero początek

Fiat Tipo już jest w promocji. Tańszy o 3000 zł, a to dopiero początek

Fiat Tipo
Fiat Tipo
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński
12.06.2018 11:12, aktualizacja: 30.03.2023 11:04

Popularny w Polsce Fiat Tipo wchodzi już w fazę cen promocyjnych. Tak jak na początku roku jest najdroższy, tak regularnie pod koniec można go kupić za sporo niższą kwotę. Obecnie już jest tańszy średnio o 3000 zł.

Jako dziennikarz często zaglądam do cenników różnych marek i modeli, ale najczęściej do Fiata. Ten dla modelu Tipo zmienia się jak notowania giełdowe. Kiedy nie zajrzę, inna cena. Wygląda to zazwyczaj jak u innych importerów – najwyższe ceny są na początku roku dla nowego rocznika modelowego, a najniższe w grudniu, kiedy dilerzy chcą się pozbyć "starszych" samochodów. Fiat już w połowie roku zaczyna obniżkę cen.

Specyfikacja Lounge Fiata Tipo oferuje dobre wyposażenie i przede wszystkim niezłe materiały w przeciwieństwie do tych tańszych.
Specyfikacja Lounge Fiata Tipo oferuje dobre wyposażenie i przede wszystkim niezłe materiały w przeciwieństwie do tych tańszych.© fot. Marcin Łobodziński

Ile taniej można kupić Fiata Tipo?

To zależy od wersji nadwozia, silnika i wyposażenia, ale w przybliżeniu jest to kwota ok. 3000 zł. Dla przykładu bazowe Tipo Sedan z silnikiem 1.4 16V w specyfikacji Tipo jest tańsze o 3200 zł, kosztuje obecnie 46 100 zł. W wyższych standardach wyposażenia różnica wynosi 2200 zł. Jednak już na Tipo Hatchback i Kombi promocja jest inna – wszystkie wersje są tańsze o 3100 zł, niezależnie od silnika i wyposażenia.

Na początku roku było... taniej?

W pewnym sensie tak, jeżeli porównamy obecne ceny przekreślone w najnowszym cenniku z tymi, które obowiązywały na początku roku.

Obraz
Obraz;

Dla przykładu, obecnie przekreślona cena za podstawową wersję Tipo Hatchback to 56 300 zł, natomiast na początku roku auto kosztowało równe 55 000 zł. Wszystkie wersje były więc o 1300 zł tańsze niż te, które zostały objęte promocją w najnowszym cenniku. Natomiast nic nie zmieniło się w specyfikacjach samochodu.

Najlepsze Tipo w mojej opinii?

Moim zdaniem najlepsza wersja Fiata Tipo to hatchback lub kombi SW - w zależności od potrzeb - z silnikiem 1.4 T-Jet LPG w specyfikacji Lounge. Przyzwoicie wykonane i dobrze wyposażone, jeździ dobrze, a przy tym oferuje sporo przestrzeni. Różnica w cenie pomiędzy wersją LPG a benzynową to 3500 zł.

Za tę kwotę można dokupić na przykład pakiet Business z nawigacją i kamerą cofania lub dwa pakiety: Bezpieczeństwo Plus z tempomatem adaptacyjnym i pakiet Style Lounge z chromowanymi listwami, większymi obręczami kół i przyciemnionymi szybami. Jednak instalacja LPG to inwestycja.

Jak szybko zwróci się instalacja LPG w Fiacie Tipo?

Przy założeniu, że autem macie zamiar jeździć przez 3 lata, pokonując miesięcznie 1000 km, sama instalacja zwróci się w ciągu 17 miesięcy, a łącznie po 36 miesiącach przyniesie korzyści w kwocie około 2300 zł.

Przy założeniu, że będziecie jeździć więcej, np. 1500 km miesięcznie, co rocznie daje przebieg 18 000 km, inwestycja w LPG zwróci się już po roku, a po trzech latach przyniesie korzyści w postaci 6000 zł. I to wszystko przy ostrożnym założeniu, że średnio Fiat Tipo spali 8 l benzyny na 100 km, natomiast gazu 9,6 l, czyli o 20 proc. więcej.

Ile może kosztować Fiat Tipo pod koniec roku?

Cena podstawowa Tipo Hatchback w ubiegłym roku wynosiła 49 900 zł, a sedan był tańszy o ok. 2000 zł. Można więc podejrzewać, że Fiat znów zastosuje sprytny zabieg obniżenia ceny hatchbacka do kusząco wyglądającego pułapu 50 000 zł, co by oznaczało ucięcie 3200 zł z obecnie proponowanej ceny.

Tipo sedan już teraz kosztuje 46 100 zł, co oznacza, że pod koniec roku z przodu pojawią się prawdopodobnie dwie czwórki. Dlatego uważam, że najlepszy czas na zakup Tipo dopiero się zbliża.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)