Elektroniczne winiety w Czechach. Zmiany od 1 stycznia 2021 r.

Elektroniczne winiety w Czechach. Zmiany od 1 stycznia 2021 r.

Koniec z papierowymi winietami w Czechach od 1 stycznia
Koniec z papierowymi winietami w Czechach od 1 stycznia
Źródło zdjęć: © fot. gitd.gov.pl
Marcin Łobodziński
03.12.2020 15:19, aktualizacja: 16.03.2023 15:21

W Czechach od początku 2021 r. elektroniczne winiety na drogi zastąpią tradycyjne papierowe. Stawki za przejazdy się nie zmienią. Dla polskich kierowców to istotna informacja, gdyż wielu Polaków pracuje w tym kraju.

Istotną zmianą w sposobie rozliczenia winiety jest ważność rocznej. Obecnie jest ona ważna przez cały rok kalendarzowy. Od momentu wprowadzenia winiety elektronicznej, będzie ważna przez rok od dnia zakupu, czyli przez 365 dni.

Czeską winietę elektroniczną można kupić z 90-dniowym wyprzedzeniem, a zatem już teraz można nabyć na przyszły rok. Dostępna jest w sklepie internetowym oraz niektórych stacjonarnych punktach sprzedaży (oddziały Poczty Czeskiej oraz stacje benzynowe EuroOil), a w najbliższych tygodniach ma pojawić się w terminalach samoobsługowych, które zostaną rozmieszczone w rejonach przygranicznych i przy wjazdach na płatne odcinki dróg.

Wszelkie informacje na temat winiet dostępne są na stronie www.edalnice.cz, która niebawem ma mieć również funkcje dostępne w języku polskim.

Ceny winiet w Czechach to:

  • winieta roczna - 1500 CZK,
  • winieta 30-dniowa - 440 CZK,
  • winieta 10-dniowa - 310 CZK.
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)