Elektroniczne prawo jazdy i punkty karne w aplikacji na smartfona już za kilka miesięcy

Już niebawem taki dokument będzie można schować do szuflady.
Już niebawem taki dokument będzie można schować do szuflady.
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Aleksander Ruciński

13.02.2020 08:56, aktual.: 22.03.2023 16:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Minister cyfryzacji Marek Zagórski potwierdził, że wdrożenie systemu, który pozwoli kierowcom na jazdę bez fizycznego blankietu prawa jazdy to kwestia kilku najbliższych miesięcy. Co ważne, nowe rozwiązania umożliwią również błyskawiczne sprawdzenie liczby punktów karnych przy użyciu aplikacji na smartfona.

Elektroniczne prawo jazdy jest jedną z najbardziej oczekiwanych zmian przez polskich kierowców. Zgodnie z założeniami projektu, by zgodnie z prawem prowadzić pojazd, fizyczny dokument nie będzie już potrzebny. Wystarczy sam fakt posiadania uprawnień z możliwością potwierdzenia go przy użyciu systemów elektronicznych. Rozwiązanie jest już w końcowej fazie rozwoju i powinno zostać wdrożone za kilka miesięcy.

Podczas wtorkowego wywiadu udzielonego stacji radiowej Tok FM potwierdził to sam minister cyfryzacji Marek Zagórski, dodając jednocześnie, że proces musi zostać poprzedzony zmianami w ustawie Prawo o ruchu drogowym przepisu dotyczącego karania kierowców za prowadzenie bez fizycznego blankietu prawa jazdy.

Modyfikacje ustawy pierwotnie miały być przeprowadzone wcześniej, a do opóźnień podobno przyczyniła się zmiana kadencji parlamentu. Jak donosi portal prawodrogowe.pl, w drugim tygodniu lutego zmiana ustawy została jednak przyjęta przez Komitet Stały Rady Ministrów, więc dalsze procedowanie jest tylko kwestią czasu.

Na razie trudno powiedzieć kiedy dokładnie powinniśmy spodziewać się elektronicznego prawa jazdy. Zawiłości polskiego prawa niejednokrotnie przyczyniały się do poważnych opóźnień we wdrażaniu zmian legislacyjnych. Sam minister cytowany przez Polską Agencję Prasową powiedział: "W związku z tym (...) nie podam dokładnej daty, ale to jest kilka miesięcy do czasu aż mandaty zostaną zniesione, a nasza usługa udostępniona. (…) razem ze wprowadzeniem e-prawa jazdy, w aplikacji e-obywatel widoczna będzie ilość punktów karnych kierowcy"

Pozostaje mieć nadzieję, że sprawa zostanie zamknięta niebawem i jeszcze w tym roku będziemy mogli zostawić prawo jazdy w domu, wraz z dowodem rejestracyjnym pojazdu.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)