Prokurator bada sprawę wypadku na S22 pod Elblągiem. Wiemy, co z uratowanym dzieckiem

Prokurator bada sprawę wypadku na S22 pod Elblągiem. Wiemy, co z uratowanym dzieckiem

Z tragicznego wypadku uratowało się tylko 18-miesięczne dziecko
Z tragicznego wypadku uratowało się tylko 18-miesięczne dziecko
Źródło zdjęć: © fot. st. kpt. Piotr Woliński/ Facebook KMP Straży Pożarnej w Elblągu
29.08.2022 15:21, aktualizacja: 13.03.2023 15:57

Opinia biegłego ma być kluczem do wyjaśnienia przyczyn tragicznego wypadku, który miał miejsce pod Elblągiem – informuje prokuratura, a sąd rodzinny wkrótce wyznaczy opiekuna dla 18-miesięcznej dziewczynki, która przeżyła.

Tragiczny w skutkach wypadek zdarzył się 7 sierpnia 2022 r. na trasie S22 w Kamienniku Wielkim nieopodal Elbląga. Zderzyły się wówczas dwa samochody osobowe: chevrolet oraz volkswagen.

Tylko dziewczynka przeżyła

W pierwszym samochodzie podróżowała 4-osobowa rodzina. Elbląska policja poinformowała, że w wyniku wypadku śmierć ponieśli 32-latek, jego 32-letnia żona oraz ich 4-letni synek. Wypadek przeżyła tylko 18-miesięczna dziewczynka, którą w dobrym stanie przetransportowało do szpitala w Gdańsku Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

W drugim aucie (volkswagenie – przyp. red.) zginął 21-letni kierowca – informował Jakub Sawicki z zespół prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Ustawienie fotelika uratowało dziecko?

Ratownicy medyczni z Fundacji Osiem Gwiazdek na Facebooku podnieśli temat kluczowego dla bezpieczeństwa dzieci montażu fotelika. – Dwa dni analizowaliśmy ten wypadek, rozmawialiśmy ze służbami, które były na miejscu zdarzenia, ustalając, dlaczego starsze dziecko zginęło, a młodsze wyszło bez obrażeń […]. 18-miesięczna dziewczynka jechała w foteliku tyłem do kierunku jazdy na tylnym siedzeniu za pasażerem – informują. I dodają, że wypadek był wysoko energetyczny, a zatem stanowił zagrożenie utraty życia dla wszystkich jego uczestników.

Jak to się stało, że dziewczynka przeżyła? – Według nas młodsze dziecko nie doznało żadnych obrażeń dzięki poruszaniu się w foteliku zamontowanym tyłem do kierunku jazdy – podsumowują ratownicy.

Kluczowa opinia biegłego

Trzeba jednak pamiętać, że to tylko spekulacje, a wyjaśnieniem sprawy zajmuje się elbląska prokuratura. – W tej sprawie kluczowa dla jej ostatecznego rozwiązania będzie najpewniej opinia biegłego – wyjaśnia w rozmowie z Autokult.pl prokurator Sławomir Karmowski, który pełni obowiązki rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Elblągu.

Po wypadku została przeprowadzona sekcja zwłok oraz badane są wraki chevroleta i volkswagena. Niebagatelne dla wyjaśnienia przyczyn tragedii mogą być też przeprowadzone w ramach sekcji zwłok badania toksylogiczne, które mogą wykryć ślady alkoholu lub substancji odurzających. – Zostały nimi objęte ofiary, które zostały ustalone jako kierowcy pojazdów biorących udział w wypadku – tłumaczy prokurator i podkreśla, że dopiero wszystkie informacje z badań i ekspertyz, którymi będzie dysponował biegły, dadzą całościowy obraz, na podstawie którego wyda opinię.

Dziewczynka pod opieką dziadków

Dowiedzieliśmy się też, co się dzieje z najmłodszą uczestniczką zdarzenia – 18-miesięczną dziewczynką zajmują się jej dziadkowie, którzy jako osoby najbliższe najpewniej zostaną wyznaczeni przez sąd opiekuńczy na prawnych opiekunów dziecka.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)