Deklaracja PCC-3. Jak przez internet zapłacić podatek po zakupie auta?

Deklaracja PCC-3. Jak przez internet zapłacić podatek po zakupie auta?16.04.2020 09:22
Wysokość podatku zależy od ceny pojazdu, ale urzędnik może wprowadzić poprawki
Wysokość podatku zależy od ceny pojazdu, ale urzędnik może wprowadzić poprawki
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński

Zamknięte urzędy skarbowe nie oznaczają, że fiskus przymyka oko na działalność podatnika. Zwłaszcza, jeśli mowa o deklaracji podatkowej PCC-3, czyli podatku od czynności cywilnoprawnych, takich jak zakup auta. Nieopłacenie go w terminie grozi karą do 52 tys. zł! Na szczęście podatek można zapłacić przez internet.

Ta gigantyczna kara i tak zwiększyła się w 2020 roku, bowiem jest ona uzależniona od minimalnego wynagrodzenia. Jeśli nabywca auta nie dopełni obowiązku podatkowego, może liczyć się z karą nałożoną przez urząd skarbowy w wysokości nawet 20-krotności płacy minimalnej. To w najgorszym wypadku aż 52 tys. zł, przynajmniej w 2020 roku. Na szczęście sama danina z to 2 proc. wartości auta, czyli dla pojazdu kupionego na rynku wtórnym za 19 500 zł wynosi ona 390 zł.

Deklaracja PCC-3: kto i kiedy musi zapłacić?

Podatek należy uiścić w ciągu 14 dni od daty zakupu pojazdu. Jest on wyznaczany na podstawie ceny widniejącej na umowie, ale urzędnik może sam określić wartość pojazdu, jeśli wydaje mu się ona zaniżona. PCC-3 płacimy, gdy kupimy auto od osoby fizycznej. Nie musimy się przejmować, jeśli auto kupiliśmy od komisu czy firmy. W takim wypadku nie musimy nic robić.

Jak zapłacić PCC-3 przez internet?

To prostsze, niż mogłoby się wydawać. Najpierw pobierz e-deklarację PCC-3 z portalu podatkowego i wypełnij ją. Nie będzie potrzeby e-podpis, bowiem podane w niej dane pozwolą na weryfikację podatnika. Teraz dokument trzeba wysłać do urzędu skarbowego odpowiedniego dla miejsca zamieszkania. Odpowiedni adres znajdziesz w wyszukiwarce urzędów skarbowych. Alternatywą jest wysłanie dokumentu pocztą.

Nie zapłaciłem PCC-3 w wyznaczonym czasie. Co teraz?

To źle, bowiem urząd ma aż 5 lat by dochodzić swoich roszczeń. Na szczęście możemy skorzystać ze złożenia "czynnego żalu". To oznacza, że informujemy urząd skarbowy o niedopatrzeniu i zgadzamy się na zapłacenie podatku z odsetkami. Czynny żal nie działa, gdy urząd skarbowy sam zauważy nasze spóźnienie w opłatach.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)