Dakar 2021: polscy zawodnicy i zbiór najważniejszych informacji

Dakar 2021: polscy zawodnicy i zbiór najważniejszych informacji28.12.2020 11:47
Kuba Przygoński będzie jedynym reprezentantem Polski w kategorii samochodów terenowych w tegorocznym Dakarze. Pilotować go będzie Timo Gottschalk.
Kuba Przygoński będzie jedynym reprezentantem Polski w kategorii samochodów terenowych w tegorocznym Dakarze. Pilotować go będzie Timo Gottschalk.
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe

Rajd Dakar 2021 odbędzie się w Arabii Saudyjskiej. Od lat nie zmienia się jedno – Polacy regularnie startują w tej imprezie. Oto kto, kiedy i gdzie będzie walczył o najwyższe lokaty.

Tegoroczny Dakar odbędzie się w dniach od 3 do 15 stycznia, a trasa przebiegnie przez większość obszarów Arabii Saudyjskiej. Na 9 stycznia planowana jest całodniowa przerwa, kiedy to zawodnicy będą regenerować swoje organizmy, a mechanicy doprowadzać sprzęt do jak najlepszego stanu. Start i metę zaplanowano w Jeddah, w południowozachodniej części Arabii Saudyjskiej przy Morzu Czerwonym.

Trasa rajdu Dakar 2021
Trasa rajdu Dakar 2021© fot. mat. prasowe

Samochodowa czołówka w Rajdzie Dakar 2021

To co nas najbardziej interesuje, to oczywiście załogi samochodowe. Nie zabraknie ścisłej czołówki. Za kierownicą Mini JCW przygotowanymi przez X-raid pojawi się Carlos Sainz, Stephane Peterhansel i Orlando Terranova. Barw Toyota Gazoo Racing będą bronić Nasser Al-Attiyah i Giniel de Villiers, natomiast za kierownicami Toyot Hilux wystawionych przez Overdrive Toyota zasiądą Jazeed Al Rajhi, Bernhard Ten Brinke, Kuba Przygoński czy Erik van Loon.

W zespole Abu Dhabi Racing, który przygotował dakarowe peugeoty, pojawiły się takie nazwiska kierowców jak Khalid Al Qassimi i Cyril Despress. Ciekawostką może być zespół Bahrain Raid Extreme, który przygotował dwa pojazdy typu buggy o nazwie Hunter dla Sebastiena Loeba i Naniego Romy. Pojazd został zbudowany jesienią 2020 roku i nie przeszedł długotrwałych testów, więc raczej nie ma się co spodziewać spektakularnych wyników.

Polacy w Rajdzie Dakar 2021

W nadchodzącym Dakarze obstawa polskimi zawodnikami jest nieduża, a w klasie samochodów terenowych wyjątkowo skromna. Duże nadzieje wiążą się z występem Kuby Przygońskiego, który będzie korzystał z fabrycznej toyoty. Przypomnę tylko, że w ubiegłym roku zajął 4. miejsce, więc jest to czas na myśli o zwycięstwie.

Niestety w tym roku nie będzie żadnego Polaka w kategorii samochodów ciężarowych, nawet Darka Rodewalda, który startował z Gerardem de Rooyem. Tego holenderskiego zespołu nie będzie w tym roku w ogóle.

Aaron Domażała jest upatrywany w roli faworyta w klasie SSV. Są to lekkie pojazdy terenowe typu buggy, prawie pozbawione nadwozia, ale z klatką bezpieczeństwa i dwoma fotelami obok siebie. Domażała będzie pilotowany przez Macieja Martona.

Pojazdami tego typu, również marki Can-Am, wystartuje w barwach zespołu Energylandia Rally Team Marek Goczał, którego będzie pilotował Rafał Marton oraz Michał Goczał pilotowany przez Szymona Gospodarczyka.

Takim pojazdem Aaron Domażała powalczy o zwycięstwo w Dakarze w klasie SSV
Takim pojazdem Aaron Domażała powalczy o zwycięstwo w Dakarze w klasie SSV© fot. Fundacji Baja Poland

Wśród motocyklistów liczymy na dobre wyniki Adama Tomiczka i Macieja Giemzy, startujących na maszynach KTM w barwach Orlen Teamu. Stawkę Polaków uzupełniają Konrad Dąbrowski i Jacek Bartoszek reprezentujący barwy Duust Rally Team, również na maszynach KTM.

Podobnie jak Kuba Przygoński w kategorii samochodów, tak też Kamil Wiśniewski w kategorii quadów będzie jedynym Polakiem. Zgłoszeni i widniejący na liście startowej Rafał Sonik oraz Arkadiusz Lindner wycofali się z zawodów. Chodzi o procedury bezpieczeństwa, które w przypadku wykrycia u jednego członka zespołu koronawirusa, nakładają na zespół obowiązek wycofania z zawodów.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)