Dzień po piciu alkoholu. Ważna zasada, kiedy można prowadzić

Badanie alkomatem
Badanie alkomatem
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Lubuska Policja
Marcin Łobodziński

02.05.2023 08:59, aktual.: 08.04.2024 16:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Często powtarza się twierdzenie, że alkohol jest zdradliwy. Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że najbardziej zdradliwy jest na drugi dzień. To dlatego policja prowadzi akcje typu "trzeźwy poranek", a kierowcy często wpadają nie tego samego dnia, lecz dzień po wypiciu. Oto, dlaczego.

Impreza trwała do późna, alkoholu było sporo, a na drugi dzień trzeba jechać do pracy. Jeśli nie macie alkomatu, trudno będzie wam określić, czy alkohol zszedł z organizmu. Nic innego nie da wam pewności. Zasada, że jeśli czujecie się dobrze, to można jechać, a jeśli źle, to nie można, jest wyjątkowo zdradliwa.

Dlaczego dobrze to źle?

Dobre samopoczucie niedługo po wypiciu dużej dawki alkoholu oznacza, że jego stężenie w organizmie jest jeszcze stosunkowo wysokie. Dzięki temu czujecie się dobrze.

Złe samopoczucie pojawia się wtedy, kiedy przychodzi wyraźny spadek poziomu alkoholu w organizmie, niekoniecznie jednak spadek do zera. Zwykle nazywamy to kacem, co wiąże się z bólem, zmęczeniem i złym nastrojem. Jeśli pojawia się kac, a ustępują wszelkie objawy upojenia alkoholowego, np. zawroty głowy, to może (choć nie musi!) być oznaką, że jesteście trzeźwi.

Czy można zaufać kalkulatorom alkoholu?

W internecie bez problemu możecie znaleźć tzw. wirtualne alkomaty. Są to kalkulatory, które po wprowadzeniu danych, policzą wam, kiedy wytrzeźwiejecie. Można je postrzegać dwojako.

Z jednej strony nie są to w żadnym stopniu urządzenia pomiarowe, więc podawane przez nie wyniki nijak mają się do rzeczywistości. Z drugiej jednak wzory są tak ustawione, że informację o wytrzeźwieniu podają z ogromnym zapasem. Jeśli więc jesteście w grupie osób, które niczym nie wyróżniają się na tle innych w kontekście upojenia alkoholem i trzeźwienia, to można takiemu kalkulatorowi zaufać. Jeśli szybko się upijacie i długo trzeźwiejecie, to lepiej nie brać wyników wirtualnego alkomatu pod uwagę.

Wirtualne alkomaty, ze względu na to, że ich twórcy nie biorą odpowiedzialności za wyniki, raczej są stworzone tak, by zniechęcać do jazdy po spożyciu alkoholu. Dlatego choć ich wyniki nie są wiarygodne, to dają zwykle dobrą odpowiedź na pytanie: kiedy można jechać? To tak, jakby zapytać: "o której godzinie dziś zrobi się ciemno?", a odpowiedź będzie brzmiała: "ciemno będzie do północy".

Najtańszy sposób na sprawdzenie, czy można jechać

Najtańszą i najprostszą metodą na sprawdzenie, czy jesteście trzeźwi, czy jeszcze nie, jest skorzystanie z testera jednorazowego. Cena takiego urządzenia to ok. 10 zł za sztukę, ale warto mieć lub kupić dwa, by jeden wynik zweryfikować drugim pomiarem. W dużym stopniu jego badanie przypomina badanie przez policjanta alkomatem przesiewowym (duży i żółty), ponieważ daje tylko odpowiedź: trzeźwy lub nietrzeźwy. Skuteczność jednorazowych alkomatów opisałem w poniższym artykule.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)