Będą cztery akcje policji. Na celowniku starsze samochody

Kontrola ustawienia świateł
Kontrola ustawienia świateł
Źródło zdjęć: © Policja
Tomasz Budzik

07.10.2023 11:03, aktual.: 07.10.2023 12:26

"Twoje światła – nasze bezpieczeństwo" to coroczna akcja, która ma zapobiegać oślepianiu jadących nocą. Z jednej strony kierowcy będą mogli zyskać, a z drugiej sporo stracić. Oprócz diagnostów w działania włączy się także policja.

Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów zbiera już zgłoszenia od stacji, które w 2023 r. zechcą wziąć udział w akcji "Twoje światła – nasze bezpieczeństwo". Jak informuje PISKP, 21 i 28 października, a także 19 listopada i 9 grudnia na stacjach diagnostycznych, które przystąpią do akcji, kierowcy będą mogli za darmo wyregulować oświetlenie w swoich pojazdach.

Taka akcja jest niezwykle cenna, ponieważ wraz z nadejściem jesieni wydłuża się okres od zmroku do świtu. W praktyce oznacza to, że kierowcy dłużej jeżdżą bez światła słonecznego. To dlatego tak ważna jest sprawność oświetlenia pojazdów, a z tą jest niestety bardzo słabo. Analizy Instytutu Transportu Samochodowego wskazują, że tylko 30 proc. poruszających się po naszych drogach samochodów ma prawidłowo lub zaledwie akceptowalnie ustawione światła. Jednocześnie aż 98 proc. polskich kierowców doświadcza oślepiania przez inne samochody, a 40 proc. skarży się, że ich światła świecą za słabo.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Możliwość skorzystania z darmowego ustawiania świateł i sprawdzenia sprawności reflektorów to doskonała okazja, by poprawić stan swojego samochodu i własne bezpieczeństwo. Jest jeszcze jeden powód, by skorzystać z nadarzającej się okazji.

Jak co roku, w czasie trwania akcji swoją czujność zapewne zwiększy policja. W poprzednich latach w dniach prowadzenia działań mundurowi korzystali z dostępnego im sprzętu, by sprawdzać oświetlenie jeżdżących po drogach pojazdów. Jak łatwo się domyślić, największym zainteresowaniem funkcjonariuszy "cieszyły się" starsze auta. W spornych przypadkach kierowcy muszą pojawić się w asyście policji na stacji diagnostycznej.

Jeśli samochód nie spełni wymaganego przepisami minimum, policjanci mogą zdecydować się na zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Może być jednak znacznie gorzej. Niesprawne światła nie zapewniają bezpieczeństwa podczas jazdy po zmroku. W efekcie łatwo może dojść do wypadku.

Nie ma co czekać na przykre konsekwencje. Organizatorzy akcji zachęcają do udziału i warto z tej zachęty skorzystać.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (65)