Czołg na dziesięciu kołach. Jest w stanie wjechać w centrum tornada

Czołg na dziesięciu kołach. Jest w stanie wjechać w centrum tornada

Tornado Intercept Vehicle 2
Tornado Intercept Vehicle 2
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Tornado Intercept Vehicle
Kamil Niewiński
06.04.2023 10:09, aktualizacja: 06.04.2023 17:33

TIV 2 to niesamowity pojazd, który wykorzystywany jest przez łowców tornad. Gwarantuje on nie tylko bezpieczeństwo załodze, ale również kapitalne ujęcia z pomocą kamer najwyższej jakości.

Prawie nikt nie chciałby raczej znaleźć się na drodze trąby powietrznej. No właśnie, prawie, bo niektórzy robią to w pełni dobrowolnie. Łowcy tornad byliby jednak bezbronni w starciu z żywiołem bez odpowiedniego zabezpieczenia, a takim zdecydowanie jest chociażby TIV 2. To prawdziwy potwór, który nie tylko ma za zadanie chronić życie osób wjeżdżających do oka tornada, ale również odpowiada za zjawiskowe ujęcia.

TIV 2, czyli Tornado Intercept Vehicle, to pojazd zbudowany na bazie Rama. Jego parametry techniczne są bardziej niż imponujące. Waży niemal 6,5 tony, a na trzech osiach umieszczonych jest aż 10 kół (sześć z przodu, cztery z tyłu). Opancerzony jest z pomocą stali, a wykorzystanie do produkcji szyb hartowanego szkła oraz poliwęglanu zapewnia im niezrównaną odporność na uderzenia.

TIV 2 napędzany jest zaś turbodoładowanym silnikiem diesla marki Cummins o pojemności aż 6,7 litra. Prędkość maksymalna tego pojazdu wynosi ponad 160 km/h, zaś bak paliwa o pojemności niemal 360 litrów pozwala przejechać na jednym tankowaniu odległość ponad 1200 kilometrów. Najciekawiej robi się jednak, kiedy spojrzymy na inne funkcjonalności tego monstrum.

Tornado Intercept Vehicle 2
Tornado Intercept Vehicle 2© Materiały prasowe | Tornado Intercept Vehicle

TIV 2 potrafi bowiem dosłownie wbić się w ziemię. W razie potrzeby całe skonstruowane od podstaw nadwozie obniża się do poziomu gruntu, by pojazd nie został oderwany od ziemi przez siłę wiatru. By być pewnym, że do tego nie dojdzie, kierowca ma również możliwość wykorzystania prętów, które wbijają się głęboko w ziemię. Dzięki temu nawet w samym centrum tornada załoga może być bezpieczna.

Za najwyższą jakość nagrań odpowiada zaś kamera IMAX umieszczona na specjalnej wieżyczce. Dzięki temu przechwycone tornada mogą zostać uwiecznione w świetnej rozdzielczości. Pierwotnie kamera była wykorzystywana podczas realizowania serialu o łowcach tornad dla telewizji Discovery. TIV 2 do dziś jest jednak używany przez wiele osób, które trudnią się przechwytywaniem tornad.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)