Coraz chętniej wybierane kursy na kat. B z automatem. Sprawdziliśmy cenę i ograniczenia

Coraz chętniej wybierane kursy na kat. B z automatem. Sprawdziliśmy cenę i ograniczenia

Kurs na prawo jazdy kat. B coraz częściej odbywa się samochodami z automatyczną skrzynią biegów. Tak też kursanci zdają egzaminy.
Kurs na prawo jazdy kat. B coraz częściej odbywa się samochodami z automatyczną skrzynią biegów. Tak też kursanci zdają egzaminy.
Źródło zdjęć: © fot. Lukasz Piecyk/Reporter/East News
Marcin Łobodziński
10.04.2019 12:35, aktualizacja: 28.03.2023 11:20

Jest legalny sposób na ułatwienie sobie zaliczenia egzaminu na prawo jazdy. Kandydat na kierowcę nie musi nawet umieć zmieniać biegów. Uzyskane uprawnienia będą jednak ograniczone.

Kurs na prawo jazdy kat. B, czyli na samochód osobowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, składa się z 30 godzin zajęć teoretycznych (godziny lekcyjne po 45 minut) oraz 30 godzin zajęć praktycznych. Zajęcia praktyczne, za kierownicą samochodu, odbywają się na placu manewrowym oraz w ruchu drogowym.

Ile kosztuje kurs na kat. B?

Ceny na kurs na prawo jazdy kształtują się w Polsce na poziomie 1400-1700 zł. Dotyczy to zajęć grupowych. Jeśli w ośrodku prowadzone są zajęcia indywidualne, ceny rosną do około 2000-2100 zł. Tyle też kosztują tzw. kursy ekspresowe, trwające maksymalnie 30 dni.

Jedną z ciekawszych opcji jest szkolenie i egzamin samochodem z automatyczną skrzynią biegów. Taki wariant cieszy się coraz większą popularnością, bo łatwiej jest jeździć – znika ryzyko stresującego zgaśnięcia auta, nie trzeba pamiętać o odpowiednim dobraniu przełożenia, łatwiej też ruszać pod górkę.

Kurs i egzamin automatem kosztuje zwykle więcej, a prawo jazdy ma ograniczenie.
Kurs i egzamin automatem kosztuje zwykle więcej, a prawo jazdy ma ograniczenie.© fot. Marcin Łobodziński

Ośrodki oferujące takie szkolenia często zapewniają samochód na egzamin w takiej specyfikacji, w jakiej kursant się uczył. Ten "luksus" jednak często kosztuje 200-300 zł więcej, choć znalazłem szkoły jazdy, w których cena szkolenia z manualem i automatem jest taka sama.

Ważna informacja: jeśli kurs i egzamin odbył się samochodem z automatyczną skrzynią biegów, uprawnienia są ograniczone tylko do takich pojazdów. Jest stosowny wpis w prawie jazdy (kod 78). Osoby chcące prowadzić samochód z manualną skrzynią biegów, muszą zdać ponowny egzamin praktyczny.

Do czego uprawnia prawo jazdy kat. B?

Zasadniczo prawo jazdy kat. B uprawnia do kierowania pojazdem osobowym i użytkowym do 3,5 tony dopuszczalnej masy całkowitej. Nie może to być także auto z liczbą miejsc dla pasażerów większą niż dziewięć. Można także kierować ciągnikiem rolniczym. Do obu tych typów pojazdów można zaczepić przyczepę lekką.

Kategoria B uprawnia również do prowadzenia motocykla o pojemności silnika do 125 cm3 i stosunku mocy do masy do 0,1 kW/kg. Warunkiem jest jednak minimum 3-letni okres posiadania prawa jazdy.

Ostatnia grupa pojazdów, którymi można kierować z kat. B to czterokołowce, czyli zarówno quady jak i lekkie auta osobowe, na które wystarczy kat. B1.

Do czego uprawnia kat. B1?

Są dwie zasadnicze różnice pomiędzy kategorią B i B1. Pierwszą jest wiek, który w przypadku niższej kategorii to 16 lat. Tyle trzeba mieć by przystąpić do egzaminu, natomiast szkolenie można rozpocząć na trzy miesiące przed osiągnięciem tego wieku. Druga różnica dotyczy pojazdów.

Mowa tu o lekkich pojazdach kategorii L7e. Są to auta osobowe o masie nieprzekraczającej 400 kg lub do przewozu rzeczy o masie nieprzekraczającej 550 kg. Natomiast moc silnika nie może przekraczać 15 kW. Posiadając prawo jazdy kategorii B1, można także prowadzić pojazdy przewidziane dla prawa jazdy dla kategorii AM (motorower i quad). Co ciekawe, kursy na prawo jazdy kat. B1 kosztują zwykle tyle samo, co na pełną kat. B.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)