Co to jest asystent martwego pola lusterek?

Poradniki i mechanikaCo to jest asystent martwego pola lusterek?01.08.2016 15:20
Asystent martwego pola to jeden z najbardziej przydatnych i praktycznych systemów bezpieczeństwa.
Asystent martwego pola to jeden z najbardziej przydatnych i praktycznych systemów bezpieczeństwa.
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński

Asystent martwego pola to system pomagający zapobiegać kolizjom z pojazdami, które poruszają się w tzw. martwej strefie lusterek. Ostrzega kierowcę o ich obecności, kiedy on może tego nie wiedzieć.

Asystent martwego pola to system wspomagający kierowcę na drogach z więcej niż jednym pasem ruchu. Ostrzega o obecności pojazdu, który znajduje się w tzw. martwej strefie. To strefa obok samochodu, nieco z tyłu, której kierowca nie widzi w lusterkach zewnętrznych, a także w lusterku wstecznym umieszczonym w samochodzie.

Dlaczego asystent martwego pola jest tak ważny?

Nawet obserwacja przez obrót głowy nie zawsze jest tak łatwa, jak się wydaje, ponieważ z punktu widzenia kierowcy samochód "ukryty" w martwej strefie porusza się za - nierzadko dość szerokim - słupkiem B. Zwykle w martwym polu lusterek znajdują się pojazdy poruszające się sąsiadującym pasem ruchu, których zderzak przedni zrównał się z naszym zderzakiem tylnym. Niemożliwe jest takie ustawienie standardowego lusterka, by z jednej strony wyeliminować martwą strefę, a jednocześnie móc z nich normalnie korzystać.

Niebezpieczeństwo związane z niezauważeniem pojazdu w martwym polu jest znaczące, zwłaszcza na drogach szybkiego ruchu z kilkoma pasami. Wyjazd przed rozpędzone auto może zakończyć się poważnymi konsekwencjami, ponieważ może dojść do uderzenia tylnym narożnikiem auta w przedni narożnik drugiego auta, a skutkiem tego będzie obrót wokół osi pionowej.

Swoją drogą takie uderzenie, tylko odwrócone - to pojazd z tyłu uderza w ten z przodu - jest klasyczną techniką zatrzymywania pojazdów przez niektóre służby. Wystarczy delikatne puknięcie, by kierowca auta z przodu utracił nad nim kontrolę.

Jak działa asystent martwego pola?

System wykorzystując czujniki/radary w zderzaku tylnym lub kamery umieszczone pod lusterkami zewnętrznymi "dostrzega" pojazdy zbliżające się od tyłu i ostrzega przed nimi kierowcę. Tu ważne, że nie każdy system ostrzeże przed pojazdem wyprzedzanym, czyli poruszającym się do tyłu względem naszego pojazdu.

Najczęściej ostrzeżenie jest wysyłane poprzez emisję sygnałów akustycznych (charakterystyczne pikanie) i wizualnych, przez zapalenie się kontrolki w okolicy lusterka odpowiadającego stronie, z której znajduje się taki obiekt. W niektórych autach pojawiają się oba sygnały jednocześnie, a coraz częściej pojawia się ostrzeżenie na wyświetlaczu head-up display.

W najbardziej rozwiniętych systemach, gdy kierowca zamierza zmienić pas ruchu, zbliżając się do auta w martwej strefie, reaguje również układ kierowniczy. Sztywnieje lub nawet odbija w przeciwną stronę, by zapobiec kolizji. System jest dezaktywowany zwykle przy dużych prędkościach, wyższych niż autostradowe oraz wtedy, kiedy kierowca użyje kierunkowskazu.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)