Co oznacza symbol ryby na aucie? Znaczenie popularnej naklejki

Co oznacza symbol ryby na aucie? Znaczenie popularnej naklejki

Naklejka na aucie - ryba - znaczenie, pochodzenie, nazwa, naklejona na volkswagena passata
Naklejka na aucie - ryba - znaczenie, pochodzenie, nazwa, naklejona na volkswagena passata
Źródło zdjęć: © fot. Autokult.pl
Platforma Autokult
29.07.2021 18:05, aktualizacja: 14.03.2023 15:42

Naklejka na samochód to nie tylko oznaczenie kraju czy naklejka rejestracyjna. Wielu kierowców chce pokazać innym uczestnikom ruchu, czym się interesuje lub jakie ma poglądy. Subkultury motoryzacyjne mają swoje popularne wzory takie jak wakaba w JDM czy świnka P-Chan na Subaru. A co oznacza znak ryby na samochodzie?

Znak ryby na samochodzie - znaczenie naklejki

Ichthys to w języku starogreckim ryba. Jest to słowo utworzone z pierwszych wyrazów zdania (oczywiście w języku starogreckim) Jezus Chrystus Boga Syn Zbawiciel - Iēsoûs Christós Theoû Hyiós Sōtér. W ten sposób ryba stała się jeszcze w czasach prześladowań pierwszych chrześcijan ich symbolem.

Nie chodzi jednak o dowolny rysunek ryby. Symbol chrześcijan to dwa przecinające się łuki. Jest to bardzo prosta grafika - nie ma dorysowanego oka czy płetw. Symbol ten tworzy wyłącznie tułów i ogonek ryby widzianej z boku.

Naklejka z rybą oznacza więc, że samochód należy do chrześcijanina. Krzyż jako symbol tej religii pojawił się kilka stuleci później. Wbrew pozorom jest więc słabiej, bo krócej osadzony w tradycji chrześcijańskiej. Dlatego to rybę widzimy często na autach, nie krzyż. Ten można znaleźć ewentualnie w środku w postaci prostego różańca zawieszanego na lusterku.

Chrześcijański symbol ryby - pochodzenie

Po raz pierwszy Ichthys pojawił się w literaturze i sztuce w II w.n.e. Jego popularyzacja nastąpiła w ciągu dwóch kolejnych stuleci. Prosty symbol był bowiem łatwy do narysowania czy przekazania w dobie prześladowań chrześcijan przez Rzymian.

Symbol ryby był więc też prostym, rysunkowym wyznaniem wiary. Wskazywał na przynależność do Kościoła jako wspólnoty chrześcijan.

Naklejka z rybą na samochodzie - moda i kontrowersja

Według różnych źródeł moda na naklejanie na samochód ryby jako symbolu chrześcijaństwa zaczęła się w latach 80. minionego stulecia Ten prosty symbol, dzięki któremu chrześcijanie mogą pokazać na drodze swoje wyznanie, można znaleźć na całym świecie. Bardzo popularny jest w USA, gdzie kierowcy często właśnie w formie naklejek wyrażają także swoje poglądy polityczne.

Wiele osób korzysta jednak z tego symbolu w inny sposób. Około 15-20 lat temu popularność zyskały naklejki Darwin Fish, czyli ryba Darwina - Ichthys z doklejonymi nogami. W ten sposób ateiści zaczęli w opozycji do drogowych chrześcijan pokazywać swoje poglądy, wskazując darwinizm jako teorię dla nich fundamentalną. Oczywiście naklejanie Darwin Fish jest kontrowersyjne, bo parodię Ichthysa można uznać za zaczepną, a nawet obraźliwą dla chrześcijan.

Jak usunąć naklejkę z rybką?

A co jeśli kupiliśmy używane auto z Ichthysem i chcielibyśmy pozbyć się tego symbolu z auta? Najprostszą domową metodą jest podgrzanie kleju, po rozpuszczeniu którego będziemy mogli delikatnie odkleić naklejkę. Można użyć np. suszarki do włosów. Należy ostrożnie używać środków mechanicznych, żeby przy odklejaniu nie porysować auta. Resztki kleju można usunąć benzyną ekstrakcyjną.

Jeśli nie zadziała wysoka temperatura, lepiej nie skrobać na siłę. Porwana naklejka może być jeszcze trudniejsza do usunięcia. Lepiej zastosować środek chemiczny. Preparaty do usuwania naklejek z nadwozia kosztują między 20 a 30 zł.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (154)