Co grozi za jazdę na rowerze po alkoholu? Kara może być dotkliwa

Poradniki i mechanikaCo grozi za jazdę na rowerze po alkoholu? Kara może być dotkliwa14.05.2019 10:21
Po spożyciu alkoholu lepiej pójść na piechotę lub pojechać taksówką
Po spożyciu alkoholu lepiej pójść na piechotę lub pojechać taksówką
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe/Policja

Od kilku lat jazda na rowerze po spożyciu alkoholu nie jest już przestępstwem. Nie oznacza to jednak, że ujdzie nam ona na sucho. Wciąż można za to nawet trafić za kratki.

Nie trzeba być ekspertem od spraw bezpieczeństwa, by stwierdzić, że nietrzeźwy rowerzysta stwarza na drodze o wiele mniejsze zagrożenie niż nietrzeźwy kierujący samochodem.

Mimo to do 9 listopada 2013 r. te dwa zachowania były w zasadzie zrównane, a w więzieniach nie brakowało osób, które policja przyłapała na korzystaniu z roweru po kilku piwach. Dziś przepisy są łagodniejsze, ale w błędzie jest ten, kto sądzi, że nie grozi mu żadna kara.

Obecnie jazda na rowerze po spożyciu alkoholu jest wykroczeniem. Wykroczenie to może zostać jednak odmiennie potraktowane w zależności od tego, jak bardzo pijany był rowerzysta i jak się zachował. Jeśli rowerzysta swoją jazdą nie stworzył zagrożenia, sprawa może zakończyć się mandatem.

Taryfikator przewiduje, że w przypadku stanu po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 prom.) będzie to od 1000 zł, a w razie stanu nietrzeźwości (powyżej 0,5 prom.) - 2,5 tys. zł. Warto przy tym nadmienić, że mandat w wysokości 500 zł otrzyma nawet trzeźwy rowerzysta, który przewozi jednośladem pijaną osobę.

Jeśli policjanci uznają, że rowerzysta stworzył zagrożenie dla innych uczestników ruchu, sprawa trafi przed oblicze sądu, a rezultat może nie być przyjemny. Rowerzysta będący pod wpływem alkoholu musi liczyć się z groźbą kary do 30 dni aresztu lub grzywną. Jej wysokość może sięgnąć nawet 30 tys. zł.

Czy za jazdę na rowerze po alkoholu można otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów? Mimo zmiany przepisów w 2013 roku – tak. Ale konsekwencje takiej decyzji będą znacznie mniej dotkliwe niż kiedyś.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę rowerem po spożyciu alkoholu można nałożyć zakaz prowadzenia, ale sąd nie musi tego robić, jak to zawsze jest w przypadku prowadzenia samochodu czy motocykla.

Co ważne, nawet jeśli sąd orzeknie zakaz prowadzenia, może on dotyczyć jedynie pojazdów niemechanicznych. Za jazdę na rowerze po alkoholu nie można więc stracić prawa jazdy.

Zastanowienie może budzić fakt, że choć przepisy obowiązują w tym kształcie od 2013 r., wciąż od czasu do czasu zdarza się, że sądy nakładają na nietrzeźwych rowerzystów zakaz dotyczący także samochodów czy motocykli. W lutym 2018 r. w takiej sprawie interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich, który do warszawskiego sądu złożył pismo o kasację wyroku wydanego względem cyklisty.

Polskie prawo zmienia się wolno. Nowelizacja z 2013 r. była krokiem w dobrym kierunku, bo kara więzienia powinna być zarezerwowana dla tych, którzy stwarzają realne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale też dla innych.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)