Darmowy przejazd autostradami A1, A2 i A4. Tak chcą pomóc Ukraińcom

Darmowy przejazd autostradami A1, A2 i A4. Tak chcą pomóc Ukraińcom

Przejazd autostradą A2 w jedną stronę może słono kosztować
Przejazd autostradą A2 w jedną stronę może słono kosztować
Źródło zdjęć: © Fot. Bloomberg / Contributor
Michał Zieliński
28.02.2022 16:48, aktualizacja: 14.03.2023 13:08

Od 1 marca zniesione zostaną opłaty za przejazd autostradą A2 dla kierowców jadących autami z Ukrainy oraz niosących pomoc dla uchodźców. Z podobną inicjatywą wyszedł zarządca odcinka autostrady A4 Kraków – Katowice. Również przejazd autostradą A1 będzie darmowy w przypadku aut z ukraińską rejestracją.

Autostrada A2. Przejazd bez opłat dla Ukraińców i osób niosących pomoc uchodźcom

Jak podaje PAP, Autostrada Wielkopolska od 1 marca zniesie opłaty za przejazd koncesyjnym odcinkiem autostrady A2 dla aut zarejestrowanych w Ukrainie. Mowa o fragmencie Świecko – Konin. Decyzja ta została podjęta w porozumieniu i ze wsparciem Ministerstwa Infrastruktury.

– W obliczu tragicznej sytuacji, jaką jest wojna, wiele ukraińskich rodzin szuka schronienia u swoich rodzin, przyjaciół i osób dobrej woli w Polsce czy nawet jeszcze dalej, na zachodzie Europy – powiedział cytowany przez PAP Krzysztof Andrzejewski z zarządu spółki Autostrada Wielkopolska.

– Podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu bezpłatnych przejazdów dla samochodów osobowych podróżujących z Ukrainy i konwojów humanitarnych spieszących z pomocą. W ten symboliczny sposób chcemy okazać swoją solidarność z narodem Ukraińskim i ułatwić uchodźcom podróż do bezpieczniejszego jutra – dodał Andrzejewski.

Co ważne, z opłat za przejazd zwolnieni też będą kierowcy niosący wsparcie dla Ukraińców. Osoby wożące uchodźców z granicy oraz konwoje z pomocą humanitarną jadące na Ukrainę też będą mogły bezpłatnie przejechać ten odcinek. Warunkiem jest jednak zgłoszenie i uzgodnienie takiego przejazdu z Autostradą Wielkopolską.

Autostrada A1. Przejazd darmowy dla aut z ukraińską rejestracją

Ukraińcy ewakuujący się z terenów objętych wojną od 1 marca nie będą musieli płacić również za przejazd autostradą A1. Dotyczy to 152-kilometrowego odcinka drogi Rusocice (województwo pomorskie) – Nowa Wieś (województwo kujawsko-pomorskie).

"Gdańsk Transport Company S.A. wspólnie z Intertoll Polska S.A. postanowiły pokryć koszty przejazdów AmberOne Autostradą A1 pojazdów osobowych poruszających się na ukraińskich tablicach rejestracyjnych od północy dnia 1 marca do odwołania" - poinformował na swojej stronie internetowej operator autostrady A1. - "Zamiarem tego rozwiązania jest pomoc obywatelom Ukrainy podróżującym autostradą A1 w związku z trwającą na Ukrainie wojną" - dodał.

Dodatkowo zamieścił szczegółowe zasady korzystanie z darmowego przejazdu. "Wjeżdżając na autostradę, kierowca pobiera bilet, a zjeżdżając z autostrady po przekazaniu biletu inkasentowi, który rozpozna ukraińskie tablice rejestracyjne (lub kierowca poinformuje o tym fakcie inkasenta), nastąpi podniesienie szlabanu i umożliwienie kontynuowania podróży".

Autostrada A4 Kraków – Katowice. Darmowy przejazd przez cały marzec

Jak podaje PAP, informację o zniesieniu opłat za przejazd podała także spółka Stalexport Autostrady z siedzibą w Mysłowicach, zarządzająca koncesyjnym odcinkiem autostrady A4 Katowice – Kraków. Z opłat będą zwolnione wszystkie pojazdy z ukraińskimi numerami rejestracyjnymi, a także pojazdy lub grupy pojazdów zgłoszone przez organizacje pozarządowe jako niosący pomoc dla obywateli Ukrainy.

Stalexport Autostrady S.A. zwróciła się najpierw do Ministerstwa Infrastruktury o zgodę na zwolnienie z opłat za przejazd. Od razu ją uzyskała.

Darmowe przejazdy odcinkiem A4 Kraków – Katowice będą obowiązywały przez cały miesiąc, od 1 do 31 marca.

Nie tylko darmowe autostrady dla Ukraińców

Umożliwienie darmowych przejazdów autostradami A1 i A2 to kolejny gest ułatwiający Ukraińcom, którzy uciekli przed wojną do Polski, przemieszczanie się po naszym kraju. Wcześniej PKP Intercity poinformowało o zapewnieniu bezpłatnych przejazdów pociągami. Na podobne ruchy decydują się też samorządy, które znoszą opłaty za komunikację miejską.

Opracowanie wspólne z:

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)