Będą przewozić ogromną maszynę. Utrudnienia dla kierowców na A1

Będą przewozić ogromną maszynę. Utrudnienia dla kierowców na A1

Będą przewozić ogromną maszynę. Utrudnienia dla kierowców na A1
Będą przewozić ogromną maszynę. Utrudnienia dla kierowców na A1
Źródło zdjęć: © GDDKiA
Łukasz Kuczera
05.12.2022 15:02, aktualizacja: 05.12.2022 16:37

Kierowcy w województwie łódzkim powinni zachować czujność na autostradzie A1. We wtorek przewidziany jest tam transport ogromnej maszyny TBM, która ma wydrążyć tunel na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów - Babica. Konwój przewożący ciężki sprzęt poruszał się będzie z prędkością 10-30 km/h i zajmie całą szerokość jezdni.

Ciężarówka przewożąca maszynę TBM wjedzie na teren województwa łódzkiego we wtorek (6 grudnia) ok. godz. 5.00, przemieszczając się autostradą A1 z województwa śląskiego. Ok. godz. 6.00 kolumna pojazdów z ciężkim sprzętem dotrzeć ma do Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) Stobiecko Szlacheckie Wschód. Tam zaplanowano postój maszyny.

Jak podkreśla GDDKiA, konwój będzie przemieszczał się z prędkością od 10-30 km/h i zajmie całą szerokość jezdni. Kierowcy będą mieli możliwość ominięcia go poprzez zjazd na węźle Radomsko na DK91 i powrót na autostradę A1 na węźle Kamieńsk.

Będą przewozić ogromną maszynę. Utrudnienia dla kierowców na A1

Transport maszyny TBM będzie kontynuowany na terenie województwa łódzkiego we wtorek (6 grudnia) od godz. 22.00. O tej porze konwój pojazdów wyruszy z MOP Stobiecko Szlacheckie Wschód i będzie podążał autostradą A1 w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego. Przejedzie on m.in. przez będący w budowie odcinek A1 Kamieńsk - Piotrków Trybunalski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W porównaniu do pierwszego transportu, doszło do ważnej zmiany. Tym razem wykonawca robót udostępnił na całej długości jezdnię zachodnią. Dlatego podczas przejazdu kolumny pojazdów nie będzie zatrzymywany ruch w kierunku Katowic.

Na czas przejazdu konwoju od MOP-u w Stobiecku Szlacheckim do węzła Kamieńsk, ruch z autostrady A1 w kierunku Łodzi będzie kierowany na węźle Radomsko na DK91 w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego. Zatem jadący z południa, po dotarciu do węzła Piotrków Trybunalski Wschód, będą mogli kontynuować podróż zarówno drogą ekspresową S8 w kierunku Warszawy, jak również do węzła Piotrków Trybunalski Zachód, na którym to mogą zjechać na autostradę A1 w stronę Łodzi i Gdańska - informuje GDDKiA.

W nocy z 6 na 7 grudnia transport opuści autostradę A1 i wjedzie na drogę ekspresową S8 (węzeł Piotrków Tryb. Zach.) ok. godz. 2.45, po czym dotrze na parking ADR - dla pojazdów przewożących ładunki niebezpieczne (między węzłami Polichno i Wolbórz) ok. godz. 3.00. Tak jak poprzednio, zespół pojazdów będzie zajmował całą jezdnię w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego i nie będzie możliwości jego wyprzedzenia. Kierowcy mogą ominąć konwój poprzez zjazd na węźle Kamieńsk na DK91.

Już 7 grudnia o godz. 22.00 transport ponownie wjedzie na drogę ekspresową S8 z parkingu ADR. W okolicy MOP Czerniewice, gdzie pojazdy dotrą ok. godz. 1.00, planowana jest 45-minutowa przerwa. Po jej zakończeniu przejazd będzie kontynuowany do kolejnego parkingu ADR. Jest on usytuowany za węzłem Rawa Mazowiecka Północ. Tam ładunek dotrze ok. godz. 3.30. Będzie to już 8 grudnia.

Ze względu na obowiązujące przepisy, w tym miejscu konieczny będzie dłuższy postój - do 9 grudnia (piątek) do godz. 23.00 - podkreśla GDDKiA.

Ruch w kierunku Warszawy po drodze ekspresowej S8 będzie odbywał się całą szerokością jezdni z prędkością 10-30 km/h i nie będzie możliwości jego wyprzedzania. Kierowcom zaleca się wybór alternatywnej trasy. Przemieszczając się ze Śląska w kierunku Warszawy, można ominąć odcinek trasy S8, po której prowadzony jest transport, jadąc z Piotrkowa Trybunalskiego autostradą A1 w kierunku Łodzi i zjeżdżając na węźle Łódź Północ na autostradę A2 w stronę Warszawy.

Kolejny etap przejazdy nastąpi 9 grudnia (piątek) ok. godz. 23.00. Wówczas transport opuści parking ADR i skieruje się drogą ekspresową S8 w stronę Warszawy. GDDKiA przewiduje, że tuż po północy opuści on województwo łódzkie i wjedzie na teren województwa mazowieckiego.

Tak, jak poprzedniej nocy, ruch w kierunku Warszawy będzie odbywał się całą szerokością jezdni z prędkością 10-30 km/h. Ponownie nie będzie możliwości jego wyprzedzania. Jadący ze Śląska w kierunku Warszawy mogą ominąć odcinek trasy S8, po której prowadzony jest transport, jadąc z Piotrkowa Trybunalskiego autostradą A1 w kierunku Łodzi i zjeżdżając na węźle Łódź Północ na autostradę A2 w stronę Warszawy.

Konwój będzie posiadał specjalistyczne zabezpieczenie, m.in. mobilne tablice VMS (znaki zmiennej treści), mobilne poduszki zderzeniowe za kolumną, pilotów kierujących ruchem oraz ewentualną asystę policji. To największy transport, jaki pojawił się dotąd na polskich drogach. Dlatego kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność i bezwzględnie stosować się do znaków oraz wprowadzanej na czas przejazdu zmienionej organizacji ruchu.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)