Amerykanie mieli produkować auta w Jaworze. Teraz wycofują się z umowy

Amerykanie mieli produkować auta w Jaworze. Teraz wycofują się z umowy

Elektryczny dostawczak Riviana
Elektryczny dostawczak Riviana
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Rivian
Aleksander Ruciński
13.12.2022 09:35, aktualizacja: 13.12.2022 10:17

Rivian to amerykański producent aut elektrycznych, który we wrześniu 2022 roku ogłosił partnerstwo z Mercedesem. Obie marki miały wspólnie wytwarzać dostawcze modele w Europie Wschodniej. Ostatecznie jednak Rivian zmienił plany.

O zawieszeniu głośno zapowiadanej współpracy między Rivianem i Mercedesem dowiedzieliśmy się przy okazji oficjalnego ogłoszenia lokalizacji fabryki niemieckiej firmy. Jak się okazuje, stanie ona w Jaworze, w woj. dolnośląskim.

Niestety wszystko wskazuje, że nie wyjadą z niej auta obu marek, a jedynie mercedesy. W międzyczasie bowiem Rivian zmienił priorytety i zamierza skupić się na istniejących biznesach.

- W tym momencie uważamy, że skupienie się na naszej działalności konsumenckiej, jak również na obecnej działalności komercyjnej będzie najskuteczniejsze dla krótkoterminowej maksymalizacji wartości Riviana - wyjaśnił dyrektor generalny marki, RJ Scaringe, w rozmowie z Automotive News Europe.

Scaringe odniósł się do elektrycznych terenówek R1 i furgonetek tworzonych specjalnie dla koncernu Amazon. To zdecydowany priorytet, zgodnie z którym Rivian ma dostarczyć Amazonowi 100 tys. aut do końca dekady.

Decyzja Amerykanów ostatecznie nie wpłynęła jednak na plany Mercedesa. Niemiecki producent, który wybrał Jawor, zamierza wprowadzić na rynek nową serię aut użytkowych niezależnie od planów zewnętrznych partnerów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)