Alfa Romeo S.Z./R.Z.

#Alfa Romeo S.Z./R.Z.

Alfa Romeo S.Z. oraz Alfa Romeo R.Z. to bliźniacze modele samochodów sportowych, których produkcja odbywała się pomiędzy 1989 i 1991 (w przypadku modelu S.Z.) oraz 1992 i 1994 rokiem (w przypadku modelu R.Z.) we Włoszech. Auta są efektem współpracy marek Alfa Romeo i Zagato.

  • Alfa Romeo S.Z. oraz Alfa Romeo R.Z. to bliźniacze modele samochodów sportowych, których produkcja odbywała się pomiędzy 1989 i 1991 (w przypadku modelu S.Z.) oraz 1992 i 1994 rokiem (w przypadku modelu R.Z.)
  • Alfa Romeo S.Z. była reprezentantem samochodów z rodziny coupé
  • Natomiast Alfa Romeo R.Z. to kabriolet, który przy złożonym dachu wyglądał jednak prawie tak samo jak model S.Z.
  • Alfa Romeo R.Z. posiadała nowocześniejsze zderzaki i inne progi zamontowane w drzwiach, natomiast jej maska nie miała tak ostro zarysowanych krawędzi, jak w Alfie Romeo S.Z
Źródło zdjęć: © [Zdjęcie](https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Alfa_Romeo_SZ_3.jpg#/media/File:Alfa_Romeo_SZ_3.jpg) autorstwa Marvin Raaijmakers / Wikimedia Commons [CC BYSA 2.5](https://creativecommons.org/licenses/bysa/2.5/)
[1/4]
Alfa Romeo S.Z. oraz Alfa Romeo R.Z. to bliźniacze modele samochodów sportowych, których produkcja odbywała się pomiędzy 1989 i 1991 (w przypadku modelu S.Z.) oraz 1992 i 1994 rokiem (w przypadku modelu R.Z.)

Alfa Romeo S.Z./R.Z. – podstawowe różnice

Na pierwszy rzut oka Alfa Romeo R.Z. nie różniła się znacząco od modelu S.Z. – pod warunkiem, że jej dach nie był złożony. Alfa Romeo R.Z. była bowiem autem typu kabriolet, podczas gdy model SZ był typowym reprezentantem samochodów z rodziny coupé.

Poza tym Alfa Romeo R.Z. posiadała nowocześniejsze zderzaki i inne progi zamontowane w drzwiach, natomiast jej maska nie miała tak ostro zarysowanych krawędzi, jak w Alfie Romeo S.Z.

Wnętrze samochodów oznaczonych symbolami S.Z. i R.Z. od Alfy Romeo było prawie takie same – prawie, bo ten drugi model charakteryzowała inaczej zaprojektowana centralna konsola, przystosowana do potrzeb kabrioletu.

Produkcja Alfy Romeo S.Z. i R.Z. była raczej symboliczna. Alfa Romeo S.Z. została bowiem wyprodukowana w liczbie 1036 egzemplarzy. Dla porównania – powstało jeszcze mniej, bo tylko 278 sztuk, Alfy Romeo R.Z., choć włoska firma planowała wypuszczenie na rynek 350 egzemplarzy tego samochodu.