Kredyt gotówkowy na zabytkowy samochód – czy warto?

Kredyt gotówkowy na zabytkowy samochód – czy warto?

Kredyt gotówkowy na zabytkowy samochód – czy warto?
Kredyt gotówkowy na zabytkowy samochód – czy warto?
Źródło zdjęć: © Materiał Partnera
08.10.2021 13:02, aktualizacja: 14.03.2023 14:49

Zabytkowe auto to marzenie niejednego fana motoryzacji. Sfinansowanie jego zakupu nie jest tak proste, jak początkowo mogłoby się wydawać. Samochód z żółtymi tablicami rejestracyjnymi zazwyczaj nie należy do tanich. Ponadto, kredyt samochodowy oferowany przez banki przeważnie nie umożliwia zakupu aut wiekowych. W wielu przypadkach jedynym rozwiązaniem pozostaje klasyczny kredyt gotówkowy. Czy jednak kredyt gotówkowy na zabytkowy samochód, to dobry wybór?

Zabytkowy samochód, czyli jaki?

Zanim rozważymy plusy i minusy kredytu gotówkowego na zakup samochodu zabytkowego, warto najpierw poznać definicję tego typu pojazdu. W końcu wiek, to nie jedyna zmienna, którą trzeba wziąć pod uwagę. Co więc musi wyróżniać samochód, aby mógł zostać uznany za zabytkowy? Kluczowe jest spełnienie 3 podstawowych warunków. Zabytkowy samochód powinien:

  • mieć więcej niż 25 lat,
  • nie być produkowany od co najmniej 15 lat,
  • składać się w min. 75% z oryginalnych części.

Jeśli dane auto nie spełnia wszystkich tych wymogów, to traktowane będzie najpewniej jako auto używane. Trzeba mieć także na względzie fakt, że istnieją pojazdy, które za zabytek uznane zostaną znacznie wcześniej, niż po upływie ćwierć wieku. Dotyczy to jednak niszowych produkcji i zdarza się rzadko. Niemniej warto wiedzieć, że odpowiedź na pytanie, ile lat ma zabytkowy samochód, nie w każdym przypadku będzie taka sama.

Ciekawostkę stanowi także informacja, że OC samochodu zabytkowego może zostać wykupione jedynie na 30 dni lub inny, dowolny okres. Z czego to wynika? Właściciele pojazdów zabytkowych nie muszą kupować polisy na cały rok.

Jak sfinansować zakup zabytkowego samochodu?

Zakup zabytkowego samochodu ma swoje plusy i minusy. Negatywnym aspektem może okazać się brak możliwości sfinansowania zakupu kredytem samochodowym. Jak to możliwe? Starsze auta (zazwyczaj te, które mają więcej niż 15 lat), nie są dla banku odpowiednim zabezpieczeniem kredytu. W większości przypadków wniosek o kredyt samochodowy na taki pojazd zostanie odrzucony.

Wyjątek stanowi Idea Bank, który samochody zabytkowe stawia na równi z używanymi w wieku powyżej 8 lat. Zgadza się on na udzielenie kredytu samochodowego na ich zakup, z tym że jako zabezpieczenia żąda częściowego przewłaszczenia lub cesji praw z polisy AC. Minimalna kwota takiego kredytu to 5000 złotych, a maksymalny okres kredytowania wynosi 10 lat.

O kredyt samochodowy na zakup auta zabytkowego można starać się również w Alior Banku, jednak każdy taki wniosek rozpatrywany jest indywidualnie.

Kredyt gotówkowy na zabytkowy samochód

Jeśli nie kredyt samochodowy, to co? Najprostszą drogą będzie wybór kredytu gotówkowego na zabytkowy samochód. Co to za oferta? To standardowy kredyt gotówkowy. Można go zaciągnąć na dowolny cel, a dostępna kwota sięga nawet 200 tys. złotych i jest zależna od zdolności kredytowej. Przy kredycie gotówkowym nie zachodzi konieczność tłumaczenia się przed bankiem, na co dokładnie zamierzamy przeznaczyć środki z pożyczki. Można więc nimi dowolnie dysponować.

Jednocześnie kredyt gotówkowy na zabytkowy samochód nie pociąga za sobą ograniczeń, które mogą mieć miejsce w przypadku kredytu samochodowego i dotyczyć wartości auta czy też dostępnego maksymalnego okresu kredytowania.

Jakie inne zalety ma wybór tej opcji finansowania zakupu auta zabytkowego? Zaliczyć można do nich mniejszą liczbę formalności, brak zabezpieczenia (np. w postaci cesji) czy szybką decyzję kredytową – przeważnie można ją uzyskać w dniu złożenia wniosku, bądź w dniu następnym.

Zakup auta zabytkowego – podsumowanie

Ograniczenia związane ze swobodnym zakupem samochodu zabytkowego dotyczą przeważnie sfinansowania jego zakupu. Takie auta do tanich nie należą, dlatego często jedynym rozwiązaniem pozostaje kredyt. Na samochodowy zazwyczaj nie ma co liczyć, ponieważ auto powyżej 15 lat nie jest dla banku wystarczającym zabezpieczeniem. Słusznym wyjściem wydaje się zatem kredyt gotówkowy na zabytkowy samochód. Taki wybór zapewnia nam większe możliwości i nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)