Co wybrać: rejestrator jazdy czy nawigacje z rejestratorem jazdy?

Co wybrać: rejestrator jazdy czy nawigacje z rejestratorem jazdy?

Co wybrać: rejestrator jazdy czy nawigacje z rejestratorem jazdy?
17.09.2020 09:56, aktualizacja: 22.03.2023 10:15

Wielu kierowcom trudno obecnie wyobrazić sobie jazdę bez nawigacji. Dodatkowo coraz częściej niezbędnym wyposażeniem auta staje się również rejestrator samochodowy. Te dwa niewielkie urządzenia nie tylko poprawiają komfort jazdy, ale również podnoszą poziom bezpieczeństwa. Na rynku dostępne są również modele, które łączą te dwa rozwiązania. Dowiedz się co wybrać – kamerę samochodową, czy nawigacje z rejestratorem jazdy.

  1. Nawigacja samochodowa – prosto do celu
  2. Nawigacja samochodowa – jaką wybrać?
  3. Czy rejestrator jazdy jest niezbędny w każdym aucie?
  4. Jaki rejestrator warto wybrać?
  5. Co wybrać: rejestrator jazdy czy nawigacje z rejestratorem jazdy?

Nawigacja samochodowa – prosto do celu

Nawigacja samochodowa to nieoceniona pomoc dla wszystkich kierowców, którzy często podróżują poza utartymi ścieżkami. To również doskonała alternatywa dla smartfona, który często używany jest w charakterze mapy. Przewagą nawigacji jest przede wszystkim niezawodność. W przeciwieństwie do telefonu urządzenie się nie rozładuje. Za wyborem urządzenia nawigującego przemawia również komfort użytkowania. Nawigacje posiadają czytelne ekrany, którymi sterować z łatwością może również kierowca. Oprócz tego, obok map, posiadają często również wiele innych przydatnych w trakcie drogi funkcji.

Nawigacja samochodowa – jaką wybrać?

Wybierając nawigacje, warto zwrócić przede wszystkim uwagę na jakość map, a także możliwość ich aktualizacji. Oprócz tego ważne są również pamięć RAM oraz procesor, które odpowiadają za szybkość obsługi, a także odświeżania się map.

Nawigacje mogą być wyposażone również w inne funkcje, np. system ostrzegania przed radarami czy dostęp do komunikatów TMC/RDS.

Czy rejestrator jazdy jest niezbędny w każdym aucie?

Rejestrator jazdy podnosi bezpieczeństwo jazdy i umożliwia udowodnienie swojej racji w przypadku spornych sytuacji i kolizji. Nagranie z kamery może być np. dowodem w przypadku otrzymania niezasłużonego mandatu.

Co więcej, na kamerę samochodową warto zdecydować się, nawet gdy samochód nie jest często używany, ale stoi na parkingu lu pod blokiem. Modele z detektorem ruchu to nieoceniona pomoc w trakcie kolizji na parkingu. Dzięki kamerze każde uszkodzenie jazdy jest nagrane, a tym samym możliwe jest dotarcie do sprawcy i wyciągniecie konsekwencji.

Dodatkowo kamera samochodowa to doskonały sposób na upamiętnienie np. wakacyjnych wojaży.

Jaki rejestrator warto wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele rejestratorów, jednak nie wszystkie dobrze spełniają swoją funkcję. Dotyczy to zwłaszcza tańszych modeli, o nieznanej renomie. W wielu przypadkach nagrywany obraz jest w słabej rozdzielczości. Dodatkowo niektóre z wideorejestratorów nie umożliwiają filmowania w nocy. Mówiąc w skrócie, nie wszystkie urządzenia z opcją nagrywania dobrze sprawdzą się w samochodzie.

Nie oznacza to jednak konieczności kupowania bardzo drogich rejestratorów. Wystarczy przeanalizować parametry dostępnych urządzeń, aby kupić w pełni funkcjonalny sprzęt, który dobrze służył będzie w czasie drogi. Kluczowe przy wyborze wideorejestratora są rozdzielczość oraz liczba nagranych klatek na sekundę. Dobrze sprawdzą się np. kamery samochodowe z prędkością poklatkową 60 kl/s, nagrywające w FullHD. Film z urządzenia o takich parametrach będzie płynny, a także ostry.

Inny ważny aspekt, który należy wziąć pod uwagę kupując wideorejestrator, to tryb nocny. Taka funkcja nie tylko umożliwi nagrywanie czytelnych obrazów po zmroku, ale również w czasie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Z tego względu kamera samochodowa powinna być wyposażona w przysłonę o jasności minimum f/2.0, a także opcje HDR, która sprawia, że nagrany nocą obraz jest bardziej wyraźny.

Oprócz tego warto zdecydować się na modele z dwoma kamerami, nagrywającymi obraz przed i za samochodem. Taki sprzęt ułatwi parkowanie.

Inne przydatne funkcje, w jakie może być wyposażona kamera to system ostrzegania przed fotoradarami, przeszkodami na drodze czy przekroczeniu dozwolonej prędkości, a także automatyczne włączanie kamery po rozpoczęciu jazdy.

Co wybrać: rejestrator jazdy czy nawigacje z rejestratorem jazdy?

Zarówno rejestrator samochodowy, jak i nawigacja to obecnie niezbędne wyposażenie niemal każdego auta. Aby nie rezygnować z żadnego z nich, warto zdecydować się na urządzenie, które łączy w sobie dwie funkcje. Nawigacja z rejestratorem jazdy posiada zalety kamery samochodowej oraz samej nawigacji. Jednocześnie podnosi komfort jazdy. Możliwość korzystania z urządzenia typu 2w1 zwiększa widoczność oraz estetykę, a przy tym jeden ekran jest mniej rozpraszający niż dwa. W efekcie nawigacja z rejestratorem zwiększa bezpieczeństwo jazdy, a także wyposażona jest w przydatne kierowcy funkcje – bazę fotoradarów, asystenta parkowania, Wi-Fi czy funkcje ostrzegania przed kolizją. Niektóre urządzenia posiadają również kamerę cofania, która rejestruje obraz z tyłu samochodu i pomaga w parkowaniu.

Podobnie jak w przypadku standardowych urządzeń, przy wyborze konieczne jest sprawdzenie parametrów. Ważna jest zarówno wielkość ekranu, jak i jego rozdzielczość.

Szeroki wybór nawigacji i rejestratorów jazdy znaleźć można w RTV Euro AGD.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)