Technologia w służbie środowisku. Innowacyjne pomysły na walkę ze smogiem

Wieża do oczyszczania powietrza, drony tropiące skupiska smogu, filtrujący billboard – to tylko niektóre z wielu zaskakujących rozwiązań, mających na celu poprawę jakości środowiska w dużych miastach. Wśród autorów tych niezwykłych pomysłów znajdziemy artystów, architektów, start-upy, a także znane marki, takie jak Volvo, które od lat konsekwentnie dba o ekologię.

Ten artykuł ma 2 strony:

Artykuł powstał we współpracy z Volvo

Złe powietrze

Zanieczyszczenia środowiska to jedno z największych zagrożeń współczesnego świata. Ponad 80 proc. mieszkańców dużych aglomeracji miejskich oddycha powietrzem, którego stan wielokrotnie przekracza normy wyznaczone przez Światową Organizację Zdrowia. Najbardziej niebezpieczne dla zdrowia są drobinki o średnicy 2,5 mikrona (dla porównania – włos ludzki ma ok. 60 mikronów średnicy).

Według WHO poziom PM2,5 przekraczający 55,5 stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Według raportu jakości powietrza za 2019 r. przeprowadzonego przez IQAir Group i Greenpeace najbardziej zanieczyszczonym krajem świata jest Bangladesz (83,3), a zaraz za nim plasuje się Pakistan (65,8). Polska w zestawieniu 98 państw zajęła 53 pozycję ze wskaźnikiem 18,7.

Smog nad Warszawą

Widok metropolii osnutych chmurą smogu budzi przerażenie, ale też motywuje do działania. Aktywność polityków i organizacji ekologicznych to nie wszystko – od kilku lat w ochronę środowiska angażuje się także świat sztuki i biznesu. Artyści, inżynierowie, a także znane firmy proponują skuteczne rozwiązania łączące funkcjonalność i najnowsze technologie. Niektóre z tych pomysłów na stałe wpisały się w krajobraz wielkich miast, dbając o to, żeby ich mieszkańcy wreszcie mogli odetchnąć czystym powietrzem.

Smog Free Tower – miejski odkurzacz do walki ze smogiem

Patrząc na miasta borykające się z gęstymi oparami smogu, na myśl przychodzi absurdalna wizja – a gdyby tak wessać cały ten wielkomiejski brud za pomocą gigantycznego odkurzacza? Taki pomysł przyszedł do głowy Daanowi Roosegaarde’owi, twórcy słynnego projektu Smog Free Tower. Inspiracją dla holenderskiego artysty stała się wizyta w Pekinie – wówczas jednej z najbardziej zanieczyszczonych metropolii na świecie.

Twórca wspomina, jak stojąc w oknie hotelu na 32 piętrze, nie widział absolutnie nic – krajobraz całego miasta pokrywała gęsta, szara mgła. Roosegaarde zarejestrował projekt na platformie crowdfundingowej Kickstarter. Środki na budowę wieży – 113 tys. euro – udało mu się zgromadzić w niespełna dwa miesiące.

Smog Free Tower

Smog Free Tower to faktycznie największy filtr powietrza na świecie. Budowla ma 7 metrów wysokości, a wyglądem przypomina ogromny wentylator. Działanie wieży oparte jest na przyjaznej środowisku technologii jonizacji. Urządzenie filtruje 30 tys. m sześc. powietrza na godzinę, a energię do działania uzyskuje dzięki panelom solarnym. Innowacyjny projekt Roosegaarde’a nie tkwi w jednym miejscu. Twórca chce, żeby wieża podróżowała po świecie, filtrując powietrze wszędzie tam, gdzie stężenie smogu jest niebezpiecznie wysokie.

Początkowo stała w Rotterdamie, jednak szybo dotarła do Chin, gdzie smog każdego roku stanowi przyczynę śmierci ponad 1,5 mln ludzi. Jednym z przystanków na trasie Smog Free Project był także Kraków. Dzieło Daana Roosegaarde’a przez dwa miesiące można było podziwiać w Parku Jordana, zanim wyruszyło w dalszą podróż, odwiedzając po drodze m.in. Meksyk i Indie.

Billboard oczyszczający powietrze

Reklama, która służy środowisku? To pomysł marki Volvo. Producent samochodów zainstalował w portugalskim mieście Porto duży nośnik reklamowy, który z pewnością zostanie zapamiętany przez mieszkańców tego miasta na długi czas. Billboard przedstawiał reklamę niskoemisyjnych, hybrydowych modeli Volvo. Ekologiczna była nie tylko treść reklamy, ale także jego funkcje.

Winylową płachtę pokryto dwutlenkiem tytanu, który ma właściwości oczyszczające. Związek ten skutecznie neutralizuje ok. 85 proc. szkodliwych związków chemicznych ze spalin, takich jak: dwutlenek azotu (NO2), dwutlenek siarki (SO2) i lotne związki organiczne (LZO) przyczyniające się do powstawania smogu. Reklama miała powierzchnię 250 m kw. i filtrowała powietrze z tą samą skutecznością, co 250 drzew, dostarczając ok. 21 tys. m sześc. świeżego tlenu każdego dnia.

Skąd pomysł na oczyszczający billboard? Marka Volvo przyznała, że zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie emisja spalin do atmosfery.
– Wiemy, że jesteśmy częścią problemu, dlatego też musimy być częścią rozwiązania – powiedziała Aira de Mello, odpowiedzialna za marketing i komunikację w Volvo Car Portugal.

Niezwykły, filtrujący nośnik reklamowy był widoczny w Porto przez trzy miesiące (do końca lutego b.r.). Po upływie tego czasu został wykorzystany do produkcji toreb i akcesoriów modowych. Volvo planuje w najbliższym czasie zainstalować w Lizbonie podobny billboard o jeszcze większej powierzchni. Reklama ma stanąć w stolicy Portugalii już w kwietniu 2020 r.

Pawilon pochłaniający smog

Budowla, który pożera miejskie zanieczyszczenia? Pomysł brzmi jak surrealistyczny sen, ale właśnie taki budynek powstał jakiś czas temu we Włoszech. Palazzo Italia, okazały, futurystyczny pawilon został zaprojektowany na potrzeby Expo w Mediolanie przez architektów z firmy Nemesi & Partners. Konstrukcja miała budzić skojarzenia z obrazem gęstych leśnych zarośli, żeby podkreślić zasadniczą funkcję budynku. Oczyszczająca moc tkwi w fasadzie pawilonu.

Cement, z którego zostały wykonane splątane gałęzie, podobnie jak billboard Volvo, zawiera tlenek tytanu. Biała pokrywa wchłania spaliny i substancje z otoczenia, neutralizując ich szkodliwe działanie.

Pochłaniający smog włoski pawilon zbudowany na Expo 2015

Twórcy z firmy Nemesi & Partners nie są pionierami w tej metodzie. Inspiracją dla włoskich architektów był słynny na całym świecie budynek szpitala im. Manuela Gea Gonzáleza w Mexico City. Prosty i nieco zaniedbany gmach pokryto białą taflą z licznymi otworami przywodzącymi na myśl wielki plaster miodu. Pod wpływem reakcji chemicznej znajdujący się w murach konstrukcji tlenek tytanu neutralizuje smog, zapewniając kuracjuszom szpitala czyste i zdrowe powietrze.

CityTree – filtrująca ściana mchu

Ciekawym sposobem na walkę o czyste powietrze jest pomysł firmy Green City Solutions. CityTree, bo tak nazywa się projekt niemieckich inżynierów, to imponujących rozmiarów ściana genetycznie zmodyfikowanego mchu, który ma za zadanie pożerać smog.

Twórcy deklarują, że ich zielona instalacja pochłania zanieczyszczenia równie skutecznie, jak 275 drzew, przy czym zajmuje znacznie mniej przestrzeni. Konstrukcja składa się nie tylko z mchu – w jej wnętrzu skrywają się: inteligentne czujniki mające za zadanie kontrolę wzrostu roślin, system nawadniający kolonie, a także panele słoneczne, dzięki czemu urządzenie jest w pełni samowystarczalne.

Citytree - czyli ściana z mchu

Warto dodać, że tarcza mchu jest nie tylko skuteczna w walce ze smogiem – projekt przyciąga uwagę ciekawym designem, który doskonale komponuje się z krajobrazem nowoczesnych metropolii. Filtr CityTree wygrał w 2016 r. drugą edycję konkursu Smogathon – corocznej imprezy dla architektów, naukowców, studentów i przedsiębiorców promującej nowe idee w walce ze smogiem. Zielone ściany stanęły już na ulicach Paryża, Berlina i Oslo.

Mapping miejskich zanieczyszczeń

Jeszcze kilka lat temu monitorowanie smogu było domeną jednostek badawczych złożonych ze sztabu ekologów. Dziś każde miasto może stworzyć mapę zanieczyszczeń i na bieżąco sprawdzać stan jakości powietrza w swoim mieście. Wszystko dzięki systemowi sensorów, które bez problemu można zainstalować w domach, biurowcach, w zakładach przemysłowych, a także na obiektach infrastruktury miejskiej.

Czujnik jakości powietrza

Dzięki wrażliwym czujnikom bez problemu sprawdzimy, które zakłady produkują najwięcej zanieczyszczeń i gdzie znajduje się przestrzeń najmniej dotknięta oparami smogu. Systemy sensorów produkuje wiele polskich firm, jak np. Airly, Air Matrix czy Look O2.

Sztuka w służbie środowisku

Amerykański startup Artveoli stworzył projekt, który łączy sztukę z technologią antysmogową. Panele zaprojektowane przez firmę wyglądają jak prawdziwe obrazy, jednak ich zadaniem jest pochłanianie dwutlenku węgla i przekształcanie go w tlen.

AirPanel marki Artveoli

Urządzenie wykorzystuje w tym celu proces podobny do fotosyntezy występującej u roślin. Twórcy zapowiedzieli już pracę nad panelami, które będą pochłaniać także inne szkodliwe substancje i gazy.

Drony – tropiciele smogu

Skuteczne w walce z zanieczyszczeniami są także drony wyposażone w czujniki wykrywające smog. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku budynków ogrzewanych piecami węglowymi, w których nierzadko spalane są także śmieci.

Dron kontrolujący domowy piec

Urządzenia zasilane energią słoneczną błyskawicznie tropią trucicieli, dostarczając danych o źródłach i lokalizacji smogu, a także o jakości powietrza. Czujniki zamontowane na dronach także mogą tworzyć mapy zanieczyszczeń i monitorować, jak przemieszcza się skażone powietrze.

Na następnej stronie: Sposoby walki ze smogiem

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Styl życia:

Motoryzacyjne spinki do mankietów Stosunek Polaków do samochodów i ich eksploatacji Ricardo Santos zachwyca genialnymi w swej prostocie ilustracjami Sprawdź jaki masz fototyp skóry Biżuteria z rozbitych Lamborghini i Porsche Być jak Steve Mcqueen - gadżety i ubrania dla fana twardziela z ekranu [część 2] Najbogatsi ludzie świata w motobiznesie Samochody polityków Twojego Ruchu [część 1] F1 2014 od mistrzów kodu już w przygotowaniu "Diablo. Wyścig o wszystko". Zapowiada się polska wersja "Szybkich i Wściekłych" Zegarek wzorowany na klasycznym Bugatti [wideo] Wiosna z nową serią kosmetyków Bentleya