Taryfikator mandatów 2018. Za co kierowcy zapłacą więcej?

Kary za niektóre wykroczenia będą wyższe. Eksperci tłumaczą to tym, że mandaty w naszym kraju są jednymi z najniższych w Europie. Druga przyczyna podwyżki to fakt, że podnoszenie kar za wykroczenia wpływa na poprawę bezpieczeństwa.

Mandaty są u nas niższe niż w większości Europy.

Mandaty są u nas niższe niż w większości Europy. (Fot. East News)

Ten artykuł ma 19 stron:

Koniec z kasowaniem punktów

Kilka miesięcy temu rząd zapowiadał podniesienie kar dla kierowców, którzy używają telefonu komórkowego i trzymają go w ręku w czasie jazdy. Nie chodzi tu tylko o rozmawianie, ale też np. o pisanie SMS-ów, fotografowanie miejsc stłuczek i wypadków, a także nadawania relacji na żywo w mediach społecznościowych, czy też wykonywanie zdjęć zza kierownicy.

Wszystko przez kierowców, którzy spowodowali poważne wypadki w czasie robienia np. transmisji na żywo na Facebooka.

Oprócz tego, kierowcy nie będą mogli korzystać z kursów edukacyjnych. Do tej pory skasowanie 6 punktów karnych kosztowało około 350 zł i polegało na odbyciu kilkugodzinnego szkolenia w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Od czerwca 2018 roku taka możliwość zniknie.

W myśl przepisów, które wejdą w życie w połowie roku 2018, kierowca, który przekroczy limit punktów karnych, będzie skierowany na specjalny kurs doszkalający. Takie szkolenie będzie można odbyć nie częściej niż raz na pięć lat.

Jeśli kierowca po takim kursie zostanie złapany na trzech wykroczeniach lub przestępstwie drogowym, błyskawicznie straci uprawnienia. Maksymalne liczby punktów karnych mają zostać zachowane, czyli 24 oczek rocznie, chyba, że kierowca ma mniej niż 20 lat, to wtedy może zebrać do 20 pkt. karnych.

Zapisy dotyczące odebrania uprawnień na trzy miesiące za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym nadal będą działać.

Podobnie jak kara za jazdę pod wpływem alkoholu. Za to przewinienie możemy zapłacić od 50 do 5 tys. zł.

Prędkość i hamowanie

Ten dział kodeksu traktuje o wykroczeniach polegających na przekraczaniu prędkości. Określa "widełki" mandatowe, czyli kwoty w jakich może zostać wystawiony mandat karny za dane przekroczenie.

Zobacz również: Wideotest Maserati Ghibli

1. Przekroczenie dopuszczalnej prędkości (art.20 lub art.31 ust.1 pkt 1 Kodeksu Drogowego):

 • do 10 km/h: do 50 zł,
 • o 11–20 km/h: od 50 do 100 zł,
 • o 21–30 km/h: od 100 do 200 zł,
 • o 31–40 km/h: od 200 do 300 zł,
 • o 41–50 km/h: od 300 do 400 zł,
 • o 51 km/h i więcej: od 400 do 500 zł.

2. Hamowanie w sposób powodujący zagrożenie bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienie: od 100 do 300 zł (art.19 ust.2 pkt 2 Kodeksu Drogowego)

3. Jazda z prędkością utrudniającą ruch innym kierującym: od 50 do 200 zł (art.19 ust.2 pkt 1 Kodeksu Drogowego)

4. Niezachowanie przez kierujących pojazdami objętymi indywidualnym ograniczeniem prędkości albo pojazdami lub zespołami pojazdów o długości większej niż 7 metrów niezbędnego odstępu od pojazdów znajdujących się przed nimi: 200 zł (art.19 ust.3 Kodeksu Drogowego)

5. Przekroczenie indywidualnie określonej dopuszczalnej prędkości dla danego pojazdu (art.21 ust.4 Kodeksu Drogowego):

 • do 10 km/h: do 50 zł,
 • o 11–20 km/h: od 50 do 100 zł,
 • o 21–30 km/h: od 100 do 200 zł,
 • o 31–40 km/h: od 200 do 300 zł,
 • o 41–50 km/h: od 300 do 400 zł,
 • o 51 km/h i więcej: od 400 do 500 zł.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Szwedzi się nie patyczkują. Koenigsegg pokazał, jak wyglądają testy zderzeniowe ich aut Doczekaliśmy się pierwszego samochodu elektrycznego z Polski. To ogromny dostawczak Tankowanie smarta skończyło się eksplozją. Kobieta pomyliła otwory Przepiękne pożegnanie auta. Fan marki rozstaje się ze swoim saabem 9-3 Jakich zmian w przepisach można spodziewać się w 2018 roku? Większość z nich i tak stoi pod znakiem zapytania Smog nie powstaje przez samochody. Straż miejska ma broń na trucicieli Dlaczego na drogach ginie tylu pieszych? Zwykle to wina kierowców "Top Gear" powraca! Krótka zapowiedź jednego z nowych odcinków Mercedes Brabus W140 7.3 S V12 z Rosji wystawiony na sprzedaż. Karabin AK-47 gratis Prawie 500 koni mechanicznych i 4 sekundy do setki. Wiemy czym jeździ Popek Przerwa od karpia. 5 konfiguratorów, które umilą czas przy świątecznym stole Nowe BMW X2 zadebiutowało na rynku. Znamy ceny Policja rozpoczyna świąteczną akcję na drogach. Mają pomagać i karać Pasmo zwycięstw Tesli wreszcie przerwane. Wiekowy Hummer H2 pokonał Model X R8 bez następcy i hybryda w modelach RS. Plany Audi na najbliższe lata Nowy Hyundai Veloster zrzuca kamuflaż. Póki co nieoficjalnie Cola zamiast benzyny. "Naukowy" eksperyment na wideo Facebook usunął Złomnika. Dziękujemy tym, którzy się do tego przyczynili Jon Olsson ścina dach w swoim Mercedesie G500 4x4². Nie mieścił się na parkingach Zapomniany polski samochód elektryczny ELV001 przejeżdżał 100 km za 4 zł w 2013 roku. Co się z nim stało? Tymi samochodami jeździł Robert Lewandowski. Zaczynał skromnie Replika Volkswagena Golfa W12 napędzana mocą TDI. Szalony pomysł Brytyjczyka Audi pokazało film z nowym A6. Co wiemy o tej limuzynie? Ekologia nie musi wykluczać stylu. Morgan EV3 na drogach w 2018 roku

Popularne w tym tygodniu:

Tankowanie auta podczas ośmiogodzinnego driftu. BMW sięgnęło po rozwiązania z samolotu Zrobili z "malucha" potwora na kołach. Ma silnik Hayabusy o mocy 190 KM Polska policja zawstydziła spotterów. W 3 godziny odnaleźli astona martina i rolls-royce'a Ponad 370 km przejechane bokiem. BMW odzyskało dawny rekord Prezydent Turkmenistanu nie zwalnia z absurdami. Teraz zakazał kobietom prowadzić auta Gorąca woda i zmrożona szyba nie idą w parze. Nie popełnij tego błędu BMW pewnie nie chce, byśmy oglądali te zdjęcia. Tak wygląda nowa seria 8 25 lat jak jeden dzień. Oto samochody, które kwalifikują się do żółtych tablic! Amerykanie w Oregonie wreszcie mogą sami tankować samochód. I są tym faktem przerażeni Nowe policyjne BMW już na drogach. Wiemy, gdzie stacjonują Oświetlenie przyszłości? Tysiące diod, a każda z nich żyje własnym życiem Koniec dominacji Volvo? Volkswagen najbezpieczniejszy w trzech klasach na sześć!