Mercedes Vision Van i koncepcja transportu przyszłości

Mercedes przez najbliższe pięć lat zainwestuje około 500 mln euro w rozwój najnowszych rozwiązań z dziedziny cyfryzacji, automatyzacji i robotyki. Wizję „adVANce” odzwierciedla Mercedes-Benz Vision Van.

To w pełni autonomiczny i elektryczny pojazd dostawczy o zasięgu do 270 km i mocy silników 100 KM. Został wyposażony w drony, które dostarczą nieduże paczki klientom przebywającym w trudno dostępnych miejscach. Można również zaparkować pojazd w strategicznym punkcie miasta i rozpocząć dostawę dronami na określonym obszarze. Auto nie potrzebuje konwencjonalnego kierowcy, a jedynie osoby, która zadba o cały proces. Również drony będą wykonywały swoją pracę samodzielnie. Vision Van jest w pełni skomunikowany z firma logistyczną i klientami.

Nawet proces ładowania samochodu nie wymaga osób do obsługi maszyn. Zostanie to zrealizowane automatycznie przez urządzenie, które również jest autonomiczne. Układ paczek w kabinie ma być dostosowany do trasy ich rozwożenia. Te o masie do 2 kg zabiorą ze sobą drony i same je przeniosą na dystansie do 20 km. Wszystko to ma usprawnić proces transportu w firmach kurierskich.

Mercedes-Benz Vans stworzył nową jednostkę organizacyjną pod nazwą Future Transportation Systems zatrudniającą około 200 pracowników. To oni pracują nad programem „adVANce”.

Nietrudno się domyślić, że to co Mercedes pokazał, jest częścią programu rozwoju samochodów elektrycznych i autonomicznych, o którym pisaliśmy miesiąc temu. Była mowa o nowej marce aut elektrycznych, mającej konkurować m. in. z Teslą oraz o ciężkim pojeździe użytkowym, również napędzanym prądem. Bazowaliśmy wówczas na dość wiarygodnych, ale jednak plotkach. Teraz wiemy, że niemiecki koncern rzeczywiście coś robi w tym kierunku, choć nowej marki jeszcze nie odkryliśmy. Natomiast tak potężne inwestycje z pewnością o czymś świadczą. Koncepcyjny pojazd dostawczy to dopiero pierwsze słowo Mercedesa.

Z modelem Vision Van rozwijamy koncepcję futurystycznej generacji vanów: inteligentnej, autonomicznej technologii, łączącej wszystkie procesy, od ładowania i transportu drogowego, po dostarczanie produktów odbiorcom. Sugerowane przez nas rozwiązania miałyby w sposób znaczący ułatwić pracę dostawcom i pozwoliłyby na redukcję czasu dostawy, na czym skorzystaliby klienci.

Szef Mercedes-Benz Vans – Volker Mornhinweg

Mercedes-Benz Vision Van (2016) - zdjęcia

Zobacz również: Mercedes stawia na elektryki. We Frankfurcie pokazał szeroką flotę aut

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Porsche 911 China - rocznicowa edycja specjalnie dla Chin Akcja serwisowa Volkswagena nie przynosi oczekiwanych efektów? Keating & monstrualny rekord świata! Ford Transit Connect i Tourneo Connect debiutują w wersji Active Kolejna kategoria prawa jazdy bez jednego egzaminu. Poseł chce ułatwień BMW zapowiada Z4. Nowy roadster zostanie zaprezentowany latem Prototypowy Mercedes C111 zniszczony przez złodzieja! Niemiecko-włoska niespodzianka - BMW Zagato Coupé [aktualizacja] Porsche Cayenne z Dieslem Saleta w Suzuki - to jest życie... Porsche Boxter napędzane powietrzem Lewis Hamilton i Toto Wolff - do lekarza!

Popularne w tym tygodniu:

Spektakularny widok - przewieźli ogromną łopatę wiatraka w nietypowy sposób Będziesz musiał przyjąć mandat od policjanta? Opublikowano propozycję nowych przepisów Ile naprawdę "palą" auta elektryczne? ADAC podał wyniki dla 27 modeli Koniec OC nieprzerejestrowanego auta. Można uniknąć kary za brak polisy 1/3 Polaków jeździ zimą na letnich oponach. PZPO apeluje o zmiany w przepisach Jeep Grand Cherokee L oficjalnie. Zaskakuje przede wszystkim rozmiarami Dachowali na zamkniętym lotnisku, zabrali tablice. "Inteligencji jednak nie wystarczyło" Kulig za samochodem. Niebezpieczna i zakazana zabawa Auta, które zostają najdłużej u właścicieli. Amerykanie przygotowali listę 15 modeli Auta elektryczne rządzą w Norwegii. W 2020 roku stanowiły 54 proc. sprzedaży KITT Davida Hasselhoffa na sprzedaż. Nowemu właścicielowi pojazd dostarczy sam aktor Jeździł nim Sean Connery - wyjątkowe BMW Serii 6 trafiło na sprzedaż