Kino samochodowe: 15 ciekawostek o filmie Powrót do przyszłości II

Dziś jest 21 października 2015 roku. Dokładnie w tym dniu Marty McFly wylądował z Dr Emmettem Brownem i Jennifer Parker w filmowej przyszłości. Dlatego przyjrzeliśmy się filmowi i znaleźliśmy kilka ciekawostek na jego temat.

Ten artykuł ma 2 strony:

Powrót do przyszłości II (1989) - twórcy i obsada

Reżyseria: Robert Zemeckis
Scenariusz: Bob Gale
Zdjęcia: Dean Cundey
Muzyka: Alan Silvestri
Montaż: Harry Keramidas, Arthur Schmidt
Obsada: Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson, Thomas F. Wilson, Elisabeth Shue

Powrót do przyszłości II — ciekawostki (tekst może zawierać spoilery)

1. Początkowo film miał nazywać się Paradox. Tytuł pojawia się na klapsach przed wcześnie nakręconymi scenami, które można obejrzeć w materiałach dodatkowych na specjalnych wydaniach DVD.

2. Zemeckis nie planował drugiej części. Przyznał, że gdyby wiedział, że powstanie drugi film, nie umieściłby na końcu pierwszego Jennifer w wehikule czasu — postacią centralną miał być i tak Marty i chciano jej rolę w fabule ograniczyć do minimum. Dlatego w Powrocie do przyszłości II została ona ogłuszona na wstępie przez doktora.

3. Gdy na początku filmu DeLorean cofa po ulicy by wystartować do lotu, w chromowanej tablicy rejestracyjnej z przyszłości odbija się kamera.

4. Niebieska gitara wisząca nad automatem Wild Gunman w barze Cafe 80's to Paul Reed Smith, na którym starsza wersja Marty'ego gra później w domu.

5. Efekt lotu na deskolotkach został uzyskany w prosty sposób — deski wykonane z drewna zostały przymocowane do butów aktorów. Ci z kolei byli podwieszeni na planie na linach, które usunięto w postprodukcji.

6. Ponieważ deskolotki unieruchomiły nogi aktorów, między ujęciami musieli oni być noszeni przez obsługę

7. Samochód, którym Griff Tannen jeździ w przyszłości to zmodyfikowane BMW 633CSi, pochodzące z przełomu lat 70. i 80.

Zobacz również: Tylko na Autokult.pl

8. Córka Marty'ego i Jennifer jest grana przez Michaela J. Foxa. Występuje między innymi w 1:14 w poniższym klipie:

9. Pomijając ponownie wykorzystane sceny z pierwszej części, jest to jedyny film z całej trylogii, w którym Marty ani razu nie prowadzi DeLoreana.

10. Do kręcenia scen nagrywanych z większego dystansu użyto DeLoreana w skali 1:15.

11. Futurystyczna taksówka, która przewozi Biffa na osiedle, na którym mieszka w przyszłości Marty to Citroën DS, który obecnie, czyli w roku, w którym ma miejsce akcja, jest już klasykiem. To kolejne wykorzystanie samochodu pochodzącego z czasów wcześniejszych niż data produkcji filmu, do stworzenia auta z przyszłości.

12. W filmie wykorzystano samochód z filmu Łowca androidów — Spinnera. Widać go przez chwilę kiedy Marty ucieka na deskolotce niedługo po przylocie do przyszłości.

13. W filmie Powrót do przyszłości II pojawia się także StarCar z Ostatniego gwiezdnego wojownika.

14. Gdy Biff wraca z przeszłości, w której wręczył samemu sobie Almanac i wysiada z DeLoreana ewidentnie źle się czuje, jest obolały. Dzieje się z nim to samo, co z Martym, gdy w pierwszej części znikał w wyniku splotu wydarzeń, przez które mógł się nigdy nie urodzić. Wynika to z faktu, że przeszłość, którą sam sobie stworzył, czyniąc się bogatym, kończy się dla niego w 1996 roku, gdy Lorraine zabija jego (w tamtej rzeczywistości swojego męża), bo ma dosyć małżeństwa z tyranem. Jego zniknięcie jest pokazane na wyciętej scenie:

15. W samochodzie Biffa w różnych scenach w trakcie rozmowy z jego własną starszą wersją lusterko wsteczne w jednych ujęciach występuje, w innych go nie ma. Brakuje go np. w trakcie rozmowy w garażu, gdy kamera kręci od przodu samochodu.

Kino samochodowe: 20 ciekawostek o filmie Szybcy i wściekli

Szybcy i wściekli to film, który zapoczątkował wielką serię i spopularyzował nielegalne wyścigi oraz zwiększył zainteresowanie modyfikowaniem…

Źródło: Zasoby własne, YouTube, Zdjęcia pochodzą z delorean.com

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Zobacz więcej artykułów z serii: Kino samochodowe

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Styl życia:

Kino samochodowe: 20 ciekawostek o filmie Szybcy i wściekli Stylowe fotele z motywami ze sportów motorowych 10 teledysków z samochodami w rolach głównych [cz. 2] Kino samochodowe: 24 ciekawostki samochodowe o filmie Bullitt POM #2: noc na kołach z BMW M135i Kino samochodowe - historia srebrnych ekranów dla zmotoryzowanych POM #1: noc na kołach z Renault Mégane R.S. 275 Trophy Odwiedziliśmy kino samochodowe pod Narodowym Nietypowe gadżety samochodowe: w sklepie Ferrari Bloguj na platformie Autokult.pl i zdobądź książki Clarksona! Motoryzacja w biurze [cz.2] : akcesoria Ferrari Motoryzacyjne spinki do mankietów od producentów samochodów Zaplanuj podróż i wygraj nawigację Mio Spirit 5450 LM [konkurs] Mio Spirit 7550 LM - test nowej uniwersalnej nawigacji samochodowej Gra F1 2015 – recenzja Mad Max: Fury Road – szalona bitwa na drodze w postapokaliptycznym świecie [kino samochodowe] Motoryzacja w biurze [cz.1] : akcesoria Porsche Tory wyścigowe na ścianie - sztuka dla osób z benzyną we krwi Rowery marek samochodowych - konwencjonalne rowery Peugeota [cz.4] Gran Torino - drugoplanowy tytułowy bohater [kino samochodowe] Rowery marek samochodowych - hybrydowe rowery Peugeota [cz.3] Samochodowe akcesoria na lato - okulary [cz.1] The World's Fastest Indian - prawdziwa historia na srebrnym ekranie [kino samochodowe] Legendarny błękit i pomarańcz, czyli ubrania i gadżety w barwach Gulfa [część 1]