Jak poprawnie spakować się na dłuższy wyjazd?

Dłuższy wyjazd zawsze wiąże się z zabraniem wielu rzeczy ze sobą. Do auta pakujemy nie tylko ubrania, ale również akcesoria związane z naszymi zainteresowaniami, potrzebne dzieciom czy zwierzakom, które jadą z nami. Przedmioty, które musimy ze sobą zabrać nierzadko mają różne kształty, kubaturę i ciężar. Chaotyczne ulokowanie tego bagażu może być nie tylko niebezpieczne, ale również bywa marnotrawstwem przestrzeni.

fot. Marcin Łobodziński

Nie każdy samochód to kombi i nie każdy musi mieć ogromny bagażnik. Jego pojemność powinna być brana pod uwagę już na etapie kupowania auta, ale też nie zawsze mamy na to wpływ. Pozostaje efektywne wykorzystanie pojemności bagażnika tak, aby przewożenie bagażu nie wiązało się z niebezpieczeństwem. Warto też znać kilka sztuczek, które pozwolą dobrze zagospodarować przestrzeń ładunkową i kabinę samochodu.

Dlaczego bagaż może być niebezpieczny?

Bagaż, to podobnie jak każdy z pasażerów coś, co w sytuacjach krytycznych (gwałtowne hamowanie lub zderzenie będzie się przemieszczać w samochodzie. Zapięci w pasy pasażerowie oraz ulokowane w fotelikach dzieci to podstawa bezpiecznej podróży. Nawet jeden z pasażerów, który nie zapiął pasa może być śmiertelnym zagrożeniem dla pozostałych, gdy dojdzie do poważnego przeciążenia. Nie inaczej jest z niektórymi bagażami, a nawet niedużymi przedmiotami. Niektóre z nich mogą się zamienić w prawdziwe pociski. Dlatego jedynym miejscem, na którym absolutnie nie powinno się umieszczać czegokolwiek, nawet apteczki jest tylna półka oddzielająca bagażnik od kabiny.

Im niżej ulokowany bagaż tym lepiej dla stabilności samochodu

Jednak bagaż może być niebezpieczny nie tylko podczas wypadku czy gwałtownego hamowania. Większe przedmioty i komplet pasażerów mogą zwiększyć masę samochodu o kilkadziesiąt lub nawet kilkaset kilogramów. Zabranie ze sobą wielu rzeczy do samego bagażnika zmienia też rozkład masy pojazdu. Większość samochodów projektowana jest z uwzględnieniem większego obciążenia przedniej osi, natomiast załadowanie bagażnika po brzegi sprawia, że bardziej obciążona tylna oś i jednocześnie odciążona przednia radykalnie zmieniają charakterystykę prowadzenia samochodu.

Dwa powyższe aspekty sprawiają, że należy dobrze przemyśleć ulokowanie bagaży w bagażniku i jeżeli jest to konieczne również w kabinie.

Miejsce dla bagażu jest w bagażniku

Zasada jest prosta – najlepsze miejsce dla bagażu jest w bagażniku

Generalnie w kabinie samochodu powinno być jak najmniej przedmiotów, ponieważ jest to miejsce dla pasażerów. Miejsce dla bagaży jest w bagażniku. Co więcej, cięższe przedmioty powinny się w nim znajdować możliwie najniżej i najbliżej przedniej części pojazdu. Po pierwsze, niskie ulokowanie ciężkich przedmiotów powoduje obniżenie środka ciężkości auta. Najlepiej skorzystać z przestrzeni pod podłogą bagażnika, jeżeli jej pojemność na to pozwala. Umieszczenie cięższych przedmiotów możliwie najbliżej przedniej części bagażnika również wpływa na położenie środka ciężkości, ale też podczas gwałtownego hamowania taki bagaż zaparty o oparcie kanapy nie będzie mógł się rozpędzić i zgnieść innych, lżejszych przedmiotów. Poza tym, w praktyce, biorąc ze sobą ciężkie przedmioty zwykle nie musimy ich wyciągać podczas jazdy więc nie jest potrzebny dostęp do nich.

Bagaże najlepiej ułozyć w piramidkę, gdzie najcięższe rzeczy i twarde walizki znajdują się na dole, a cenne, takie jak aparat fotograficzny lub laptop na górze i możliwie najbliżej przedniej części auta

Umieszczenie przedmiotów w bagażniku powinno odbywać się na zasadzie piramidy, ponieważ najwięcej przestrzeni znajduje się na podłodze, a im wyżej, tym tej przestrzeni jest mniej. Pakując bagaże warto skorzystać z walizek i miękkich toreb, by nie traktować bagażnika jak skrzyni wywrotki. W duże walizki najlepiej zapakować rzeczy, które wyciągniemy dopiero w miejscu docelowym. Najlepiej umieścić je właśnie na podłodze. Mniejsze torby umieszczamy na nich, wyżej. Jeżeli bagaży ma być naprawdę sporo, warto pamiętać o tym, że delikatne przedmioty warto umieścić w torbach o sztywnych ściankach, tak by nie zostały przygniecione.

Do spakowania się na wyjazd czasami lepiej wykorzystać większą liczbę małych toreb niż zabrać ze sobą większe. Mniejsze torby łatwiej ulokować we wgłębieniach, dodatkowych przestrzeniach w bagażniku. Można je również umieścić pomiędzy większymi torbami. Rozwiązaniem idealnym byłoby mieć taki zestaw toreb, który idealnie pasuje do kształtu naszego bagażnika. Nie zawsze jest to możliwe, więc czasem trzeba trochę improwizować.

Warto sprawdzić kilka wariantów ustawienia walizek i toreb

Warto podczas pakowania się przynieść do samochodu wszystkie rzeczy i sprawdzić kilka konfiguracji umieszczenia ich w bagażniku. Czasami wydawałoby się nielogiczne umieszczenie walizki na sztorc może przynieść wiele korzyści. Może się nawet okazać, że w ten sposób zmieści się jeszcze dodatkowa walizka. Niestety walizki lotnicze mają pewne wady i ograniczenia, takie jak kółka lub uchwyty. Jeżeli jest to możliwe najlepiej je zdjąć. Mogą zabierać sporo cennej przestrzeni.

Niestety niektóre walizki mają wystające elementy, które zabierają trochę przestrzeni. Warto sprawdzić jakie ich ustawienie będzie korzystniejsze

Umieszczanie pewnych przedmiotów trzeba czasami przemyśleć logicznie. Rzeczy, które mogą być potrzebne już podczas podróży, np. rzeczy dla dziecka, napoje, posiłek, najlepiej ulokować możliwie najwyżej i najbliżej klapy bagażnika, by ich nie szukać i nie przekładać bagaży na postoju. Nie jest to jednak najlepsze miejsce na umieszczenie przedmiotów drogich, takich jak laptop czy aparat fotograficzny, gdyż łatwo o ich uszkodzenie w przypadku najechania przez inny pojazd na tył naszego. W bagażniku najlepiej umieścić je wysoko, ale możliwie najbliżej przedniej części pojazdu. Laptop można z powodzeniem umieścić w kabinie samochodu, na przykład pod przednimi fotelami, koniecznie w torbie. Natomiast torbę lub plecak z aparatem fotograficznym można położyć na tylnym siedzeniu, zabezpieczyć pasem bezpieczeństwa, przyczepić karabińczykiem do uchwytu ISOFIX lub przewiesić pasek od torby przez zagłówek. Taki bagaż nie powinien stwarzać zagrożenia, będzie bezpieczny w przypadku kolizji, a ponadto pozostanie łatwo dostępny.

Lokując bagaż w kabinie warto skorzystać z kilku sztuczek i dostępnych w aucie elementów jak pasy bezpieczeństwa, zagłówki czy uchwyty ISOFIX

Wracając jeszcze na chwilę do bagażnika, trzeba pamiętać o gaśnicy, trójkącie ostrzegawczym i kamizelce odblaskowej. Nie mogą to być przedmioty, które przykryła sterta bagaży. Powinny znajdować się zawsze pod ręką i warto je ulokować w łatwo dostępnym miejscu. W przypadku kontroli drogowej może zaistnieć konieczność ich pokazania. Dobrze jest też wziąć ze sobą koc, jeżeli w samochodzie jest dla niego miejsce. Przyda się, gdy trzeba będzie wyciągnąć bagaże i postawić na drodze w deszczową pogodę, a także wtedy, gdy trzeba będzie wyjąć koło zapasowe umieszczone pod autem.

Bagaż w kabinie, ale bezpieczny

Gdy pojemność bagażnika nie wystarczy do umieszczenia w samochodzie wszystkich potrzebnych na wyjazd rzeczy można skorzystać z kabiny. Nie polecamy jednak składać oparć kanapy jeżeli pasażerowie nie są oddzieleni od bagażu solidną siatką. Najlepiej wykorzystać kilka sztuczek.

Płaskie torby, na przykład torbę na laptop można z powodzeniem schować pod siedzenie

Jeżeli okazuje się, że w bagażniku brakuje miejsca, najlepiej zmienić plan działania i zacząć pakować się od nowa. Ubrania w gruncie rzeczy są stosunkowo lekkie. Jeżeli w samochodzie jadą dwie osoby lub na tylnym siedzeniu jadą dzieci w fotelikach, podłoga za przednimi siedzeniami jest do wykorzystania. To doskonałe miejsce do położenia nawet dużej, miękkiej torby z ubraniami. Dlaczego akurat miękkiej z ubraniami? Ponieważ są elastyczne i można je ścisnąć. Położenie takiej torby za fotelem pasażera i odsunięcie go w tył tak, by nie można było tej torby wyciągnąć nawet z dużym wysiłkiem sprawia, że nie przemieści się ona w pojeździe nawet podczas poważnego dachowania. Co więcej, miejsca na płaskie przedmioty, zwłaszcza miękkie, ale wytrzymałe (spodnie, złożona kurtka czy koc) znajdziemy również pod przednimi fotelami. Czasami wystarczy je nieznacznie podnieść.

Zamykany przedni schowek lub schowki w podłodze to znakomite miejsce na książki, ale bodaj jedyne bezpieczne. Niestety książka może być przedmiotem dość niebezpiecznym, ponieważ waży sporo i ma ostre kanty. Ale umieszczenie kilku książek zawiniętych w jednej torbie (tzw. reklamówce) pod fotelami to już niezły pomysł na upchnięcie małego, ale dość ciężkiego bagażu. Warto w takiej sytuacji obniżyć fotel by przycisnąć książki. Wykorzystanie wielu schowków, którymi często chwalą się producenci samochodów może być przydatne.

Jeżeli na kanapie siedzą dzieci w fotelikach to pomiędzy kanapą a oparciami przednich foteli jest dobre miejsce na ulokowanie bagażu, ale pod warunkiem, że jest on dobrze przyciśnięty

Podczas umieszczania toreb w samochodzie warto posługiwać się wspomnianymi już uchwytami ISOFIX i pasami bezpieczeństwa. Dobrym sposobem jest również posłużenie się zagłówkiem. Kieszenie w drzwiach to odpowiednie miejsce na lżejsze drobiazgi lub butelki z napojem, ale dobrze by tkwiły tam dość ciasno. Telefony najlepiej trzymać przy sobie w kieszeni lub w zamykanych schowkach. Ponieważ są twarde, mogą wyrządzić krzywdę, a w razie poważnego wypadku najlepiej byłoby ich nie szukać i mieć je w całości, w pełni sprawne.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Zaczepy ISOFIX plus pasek od sportowej torby dają dużo możliwości bezpiecznego ulokowania bagażu w kabinie

Lepiej zabrać mniej i być bezpiecznym, niż zabrać wszystko i nie wrócić z podróży zdrowym. Bezpieczeństwo pasażerów jest ważniejsze od kilku drobiazgów. Warto dobrze przemyśleć, czy aby na pewno wszystko co zamierzamy zabrać na wyjazd jest potrzebne. Ponadto przed wyjazdem warto wziąć pod uwagę większą masę samochodu. Producenci na tabliczkach informujących o ciśnieniu w ogumieniu podają inne ciśnienie dla samochodu obciążonego większą liczba pasażerów i bagażem. Warto też stracić 10–15 minut podczas podróży odwiedzając stację diagnostyczną by z kompletem pasażerów i bagażem sprawdzić jak skorygować ustawienie reflektorów względem obciążenia. Wielu diagnostów nawet nie pobierze za to opłaty.

W kolejnej części materiału przedstawimy Wam wygodne rozwiązanie, jakim są torby podróżne KJUST dopasowane specjalnie do kształtu bagażnika konkretnego modelu auta.

Materiał przygotowany we współpracy z firmą KJUST i sklepem TorbySamochodowe.pl.

Zobacz więcej artykułów z serii: Poradniki eksploatacyjne

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Dlaczego klimatyzacja nie chłodzi? Najczęstsze awarie i błędy serwisowe Leki zaburzające zdolność prowadzenia pojazdu [poradnik] Regeneracja wtryskiwaczy Common Rail Jaka technika jazdy na autostradzie jest najlepsza? Do czego służy zawór EGR, co się w nim psuje i czy warto go wyeliminować? Napędy i zawieszenia crossoverów i SUV-ów – dlaczego nie nadają się do jazdy w terenie? Samochody z silnikami do jazdy na krótkich dystansach i możliwością montażu taniej instalacji LPG Systemy bezpieczeństwa i wspomagania jazdy – kiedy i jak działają oraz czy warto im zaufać? Negatywne skutki eksploatacji samochodu na krótkich dystansach Przegląd polskiego rynku hybryd - poradnik kupującego [cz.2] Przegląd polskiego rynku hybryd - poradnik kupującego [cz.1] Nowe samochody z prywatnego importu – przegląd rynku samochodów z USA Sprężarka klimatyzacji – do czego służy i dlaczego się psuje? Krzyżaki wału napędowego – budowa i eksploatacja Zalety i wady klimatyzacji samochodowej Punkty karne za wykroczenia drogowe 2015 / 2016 Wpływ sposobu eksploatacji samochodu na zużycie paliwa – test specjalny [część 1] Nowy taryfikator mandatów na rok 2015 / 2016 Jak serwisować hamulce bębnowe? Hamulce bębnowe – konstrukcje, zalety i wady oraz dlaczego wciąż się je stosuje? Do czego służą przeguby półosi i jakie są objawy ich zużycia? Okazjonalne i odpłatne przewożenie osób – co powinieneś wiedzieć o carpoolingu? Czujnik spalania detonacyjnego/stukowego i jego rola w pojeździe Smarowanie mechanizmów różnicowych - czy wymiana oleju jest konieczna?

Popularne w tym tygodniu:

Jaki pas ruchu zająć na rondzie? Możesz być winnym kolizji, jeżeli ktoś jedzie nieprawidłowo Kończy się paliwo i co dalej? Jazda na rezerwie to spore ryzyko Jesienią i zimą tankuj do pełna. Unikniesz kłopotów Rezygnacja z samochodu sposobem na kupno mieszkania? Koszt rejestracji samochodu - ile trzeba wydać? Czego nie wiesz o kole dojazdowym? Wyniki naszej sondy pokazują, że sporo Akcja serwisowa Volkswagena w związku z aferą spalinową. Jak to wygląda z punktu widzenia użytkownika auta? Jak postępować w przypadku awarii samochodu na autostradzie? Możesz więcej niż myślisz SUV-y i crossovery w Grupie Volkswagena. Co jest czym? Wypłaty odszkodowań z OC: ubezpieczyciele wciąż oszukują Hamulec elektryczny zamiast ręcznego. W czym jest lepszy, a w czym gorszy od klasycznego rozwiązania? Test opon zimowych GTU 2017: ogumienie dla SUV-a