170 kamer w tunelu na S7. To nagrały w nocy

170 kamer w tunelu na S7. To nagrały w nocy

Zawracanie samochodem w tunelu na drodze S7 (zakopianka)
Zawracanie samochodem w tunelu na drodze S7 (zakopianka)
Źródło zdjęć: © GDDKiA, Materiały prasowe
Błażej Buliński
12.01.2023 18:37, aktualizacja: 12.01.2023 20:51

GDDKiA opublikowała nagranie, na którym widać, jak kierowca wjeżdża do tunelu na drodze krajowej S7, zatrzymuje się, po czym... opuszcza tunel, jadąc pod prąd. Naraża przy tym siebie i innych kierowców na duże niebezpieczeństwo.

Ten manewr mógł skończyć się tragicznie. Pewien kierowca z niewyjaśnionych dotąd przyczyn postanowił zawrócić w tunelu na drodze S7 i cofnąć się do wjazdu, jadąc lewym pasem – pod prąd! Wszystko uchwyciły kamery.

Na nagraniu opublikowanym przez GDDKiA widać, jak kierowca jadącej z naprzeciwka ciężarówki daje podążającemu w niewłaściwym kierunku sygnały długimi światłami. Kierowcy osobówki to jednak nie odwiodło od dalszej jazdy pod prąd, w stronę węzła w Skomielnej Białej.

Sytuacja miała miejsce w środę ok. godziny 22, na jezdni w kierunku północnym. Na szczęście akurat ruch nie był duży i nieodpowiedzialny kierowca nie spowodował zderzenia z innym pojazdem. Nagranie zostało jednak przekazane Policji i będzie musiał liczyć się z konsekwencjami.

W tunelu na zakopiance zainstalowanych jest 170 kamer (w tym także obrotowe z obiektywami termowizyjnymi), które są podłączone do 24-godzinnego Centrum Zarządzania Tunelem. Każde nietypowe zdarzenie wzbudza alarm systemu.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała nagranie ku przestrodze i apeluje o rozwagę. Niestety, nie wszyscy wiedzą, jak bezpiecznie poruszać się tunelami. Wystarczy przypomnieć, że w listopadzie kierowcy zatrzymywali się w tunelu, by zrobić sobie zdjęcie. Tym samym złamali przepisy, narażając na niebezpieczeństwo siebie i innych.

Pamiętajcie o przepisach, udając się w najbliższym czasie na ferie w góry – nie tylko w Polsce. Nawet jeśli dla większości jest oczywiste, że w tunelach nie wolno się zatrzymywać, zawracać czy cofać, to zawsze istnieje ryzyko, że spotka się tam kogoś, kto postanowi zignorować przepisy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)