Wojsko wyjeżdża na ćwiczenia. Poruszają się drogami, więc kierowcy muszą uważać

Wojsko wyjeżdża na ćwiczenia. Poruszają się drogami, więc kierowcy muszą uważać

Ciężki sprzęt w dużej ilości w najbliższych dniach zdominuje drogi woj. zachodniopomorskiego.
Ciężki sprzęt w dużej ilości w najbliższych dniach zdominuje drogi woj. zachodniopomorskiego.
Źródło zdjęć: © fot. wojskopolskie.pl
Aleksander Ruciński
25.05.2020 10:42, aktualizacja: 22.03.2023 11:26

Kolumny pojazdów 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina w poniedziałek 25 maja 2020 roku wyruszyły na poligon w Drawsku Pomorskim, gdzie wezmą udział w ćwiczeniach Defender Europe 20 Plus. Oznacza to, że kierowcy poruszający się po drogach woj. zachodniopomorskiego w najbliższych dniach powinni zachować szczególną ostrożność.

Od 25 do 28 maja pojazdy specjalistyczne oraz sprzęt wojskowy w dużych ilościach będą częstym widokiem na drogach regionu zachodniopomorskiego. Łącznie w kierunku poligonu w Drawsku Pomorskim wyjedzie kilkaset pojazdów.

Wśród nich m.in. kołowe transportery opancerzone Rosomak, sprzęt logistyczny, pojazdy łączności oraz moździerze Rak. Wojsko zamierza podróżować w kolumnach składających się maksymalnie z 20 pojazdów. Mimo że odległości pomiędzy kolumnami nie powinny być mniejsze niż 500 metrów, przewiduje się miejscowe utrudnienia w ruchu.

Wyprzedzanie raczej nie wchodzi w grę, chyba że mowa o wyprzedzeniu całej kolumny jednocześnie - oczywiście wyłącznie poza terenem zabudowanym. Przedstawiciele wojska apelują bowiem do kierowców o wyrozumiałość i niewjeżdżanie pomiędzy pojazdy wojskowe.

Obraz
© fot. wojskopolskie.pl

Jak rozpoznać kolumnę wojskową? Przede wszystkim po pomarańczowych tablicach, które muszą być zamontowane na pierwszym i ostatnim pojeździe w kolumnie. Dopuszczalne jest również wykorzystanie chorągiewek koloru niebieskiego i zielonego widocznych po stronie kierowcy pojazdu wojskowego.

Szczególną uwagę należy zwracać na kolumny uprzywilejowane pilotowane przez pojazdy Żandarmerii Wojskowej lub Nadzoru Ruchu z włączonymi sygnałami świetlnymi i/lub dźwiękowymi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy cywilny uczestnik ruchu drogowego jest zobowiązany do ułatwienia przejazdu takiej kolumnie.

Ćwiczenia, w których weźmie udział 6 tys. żołnierzy, 230 wozów bojowych i ponad 100 czołgów potrwają od 5 do 19 czerwca 2020 roku. Ich zakończenie najprawdopodobniej również będzie wiązało się z utrudnieniami w ruchu przez kilka kolejnych dni.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)