Zniesienie akcyzy na LNG i CNG jeszcze w 2019 roku. Gaz potanieje o 67 groszy za kilogram

Seat Ibiza CNG (2019) (fot. Seat)
Seat Ibiza CNG (2019) (fot. Seat)
Mateusz Żuchowski

29.05.2019 09:54, aktual.: 28.03.2023 10:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ekologiczny i tańszy ciężki transport jest w naszym zasięgu. Jeszcze w tym roku ma zostać zniesiona w Polsce akcyza paliwowa na LNG i CNG. Przyniesie to obniżki ich cen o 67 groszy na kilogramie oraz zmniejszenie emisji szkodliwych substancji.

Na całkowite zniesienie akcyzy dla tych paliw senat zgodził się już w wakacje 2018 roku. Do wprowadzenia przepisów w życie brakowało tylko zezwolenia Komisji Europejskiej. Jak podaje Interia, powołując się na rozmowę z prezesem PGNiG, KE zatwierdziła już polski projekt, zgłaszając tylko kilka poprawek. Te ostatnie są już wprowadzane i cały proces powinien zostać zamknięty w przeciągu kilku miesięcy.

Oznacza to, że jeszcze w tym roku ceny gazów CNG i LNG mogą być niższe aż o 67 groszy na kilogramie. Akcyza zostanie zniesiona na określony czas, najprawdopodobniej pięć lub dziesięć lat. Ruch ten ma zachęcić firmy przewozowe i transportowe do wyboru pojazdów z silnikami napędzanymi tymi paliwami alternatywnymi dla tradycyjnego oleju napędowego. Rozwiązanie to jest cenione za znacznie większą przyjazność środowisku.

Zbiornik LNG w ciągniku siodłowym (fot. Newspress)
Zbiornik LNG w ciągniku siodłowym (fot. Newspress)

Do tej pory praktycznie jedyną motywacją do wyboru tego typu pojazdów przez polskich przedsiębiorców były kwestie wizerunkowe. Przynoszą one także oszczędność podczas przejazdów przez Niemcy, gdzie takie auta są zwolnione z opłat za drogi. Do korzystania z LNG dostosowane są między ciężarówki Scania serii R LNG oraz Volvo FH LNG. Z gazu CNG korzystają autobusy w wielu polskich miastach oraz wybrane samochody osobowe.

Problemem stojącym na drodze do popularyzacji tych paliw jest jednak ograniczona infrastruktura stacji. W całej Polsce znajduje się niewiele ponad dwadzieścia punktów, w których można tankować CNG.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)