Znak, który wprowadza wiele ograniczeń jednocześnie. Nie znasz ich, to prosisz się o mandat

Znak, który wprowadza wiele ograniczeń jednocześnie. Nie znasz ich, to prosisz się o mandat

Nałożenie mandatu podczas kontroli policyjnej
Nałożenie mandatu podczas kontroli policyjnej
Źródło zdjęć: © Policja
Mateusz Żuchowicz
15.04.2024 12:32, aktualizacja: 15.04.2024 13:59

Zwykle znaki drogowe dotyczą jednego, ściśle określonego zachowania, tymczasem znak D-40 wprowadza szereg nakazów oraz zakazów i o żadnym nie mówi wprost. Znasz je wszystkie?

Duży niebieski znak D-40 oznaczający strefę zamieszkania służy przede wszystkim mieszkańcom i dba w pierwszej kolejności o ich bezpieczeństwo. W związku z tym po przekroczeniu granicy oznaczonej znakiem D-40 to pieszy ma pierwszeństwo na każdym obszarze. W strefie zamieszkania nie muszą być stosowane przejścia dla pieszych, ponieważ każdy pieszy może swobodnie poruszać się nawet po drodze. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu może skutkować mandatem nawet do 1500 zł i otrzymaniem 8 punktów karnych. W strefie zamieszkania częściej niż zwykle są również stosowane progi zwalniające, które mają na celu spowolnić pojazdy.

Znak D-40
Znak D-40© WP | Policja Szczecin

A gdy już mowa o prędkości, to choć na znaku D-40 nigdzie nie przeczytacie informacji o jej ograniczeniu, to wjazd w strefę zamieszkania od razu nakłada na kierowcę obowiązek poruszania się z prędkością nieprzewyższającą 20 km/h. Warto o tym pamiętać, bo szybsza jazda może skutkować mandatem. To oczywiście nie wszystko, bo ograniczeń jest więcej.

Znak D-40
Znak D-40© WP | Policja Szczecin

Strefa zamieszkania wprowadza jeszcze jedno ważne ograniczenie, o którym wielu kierowców zapomina, a które skutecznie zarówno utrudnia życie mieszkańcom, jak i wprowadza osiedlowy porządek. Mowa bowiem o nakazie parkowania tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Pozostawienie samochodu w innym miejscu niż oznaczone jako parking, może skutkować otrzymaniem mandatu zarówno od policji, jak i od straży miejskiej.

Znak D-40
Znak D-40© WP | Policja Szczecin

O końcu strefy zamieszkania informuje znak D-41. Dopiero po przekroczeniu granicy wszystkie przepisy wracają do podstawowych zasad. Warto natomiast pamiętać o tym, że wyjeżdżając ze strefy zamieszkania, kierowca włącza się do ruchu drogowego, dlatego musi ustąpić pierwszeństwa innym pojazdom. Co ważne, znak D-41 może być umieszczony po lewej stronie jezdni na odwrotnej stronie znaku D-40.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)