Zmieniłeś już opony? Too soon junior!

Zmieniłeś już opony? Too soon junior!

Wymiana opon
Wymiana opon
Źródło zdjęć: © WP Autokult | Autokult
Mateusz Lubczański
04.03.2024 10:07, aktualizacja: 04.03.2024 10:47

Wiosenna aura mogła zachęcić kierowców do wizyty u wulkanizatora. Tymczasem warto jeszcze wstrzymać się z wymianą opon. Mówi o tym prosta zasada.

Nie można wskazać dokładnej daty wymiany opon, bowiem wszystko zależy od lokalnych, zróżnicowanych warunków. Dlatego też przyjmuje się prostą zasadę: opony zmieniamy na letnie, gdy średniodobowa temperatura wynosi co najmniej 7 stopni Celsjusza.

– Oprócz wspomnianej temperatury granicznej 7 stopni warto również zwrócić uwagę na pory dnia, kiedy najczęściej przemieszczamy się pojazdem. Średniodobowa temperatura to średnia pomiędzy najniższą temperaturą w nocy a najwyższą w dzień – mówi Paweł Skrobisz, Kierownik Działu Technicznego firmy Continental.

Poniżej 7 stopni mieszanka gumowa opon letnich zaczyna gwałtownie twardnieć, a takie ogumienie stopniowo traci swoje właściwości jezdne.

Według prognoz na najbliższe dni w nocy można spodziewać się temperatur poniżej zera.

W Polsce nie ma obowiązku zmiany opon w zależności od pory roku. Trzeba jednak pamiętać, że jazda na letnim ogumieniu zimą może być traktowana jako używanie pojazdu, który nie jest w stanie pozwalającym na bezpieczną eksploatację.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)