Zmiany w sposobie odliczania podatku VAT

Zmiany w sposobie odliczania podatku VAT

Dacia Logan Van
Dacia Logan Van
Piotr Wereszczyński
29.11.2013 23:45, aktualizacja: 08.10.2022 09:56

Od 1 stycznia będzie można odliczyć jedynie 50% podatku VAT od aut firmowych.

Wszystko wskazuje na to, że zmienią się przepisy mówiące o możliwości odliczenia podatku VAT od zakupu i użytkowania samochodów firmowych. Zgodnie z opinią Komisji Europejskiej wniosek Polski okazał się słuszny i są podstawy aby rozpatrzyć go pozytywnie.

Do tej pory przedsiębiorcy mieli możliwość odliczenia 60 % kwoty podatku VAT pod warunkiem, że kwota ta nie będzie przekraczać 6000 złotych. Odliczenie obowiązywało zarówno w przypadku zakupu samochodu o DMC poniżej 3,5 tony jak i jego użytkowania. Wniosek Polski o zmianę tych przepisów wpłynął z powodu kłopotów ze ściągnięciem podatku.

Odliczyć można również koszty związane z użytkowaniem pojazdu
Odliczyć można również koszty związane z użytkowaniem pojazdu

Głównymi argumentami, jakie podała strona polska we wniosku o zmniejszenie kwoty odliczenia było znaczne uproszczenie procedur ściągania należności oraz możliwość łatwiejszego wykrycia nieprawidłowości. Oznacza to mniej więcej tyle, że po zmianie przepisów osoby, które korzystają z odliczenia podatku za auto służbowe, a następnie używają go w celach prywatnych w mniejszym stopniu działałyby na szkodę Państwa bowiem kwota, która trafi do kasy Ministerstwa Finansów tak czy siak będzie większa.

Te argumenty przekonały Komisję Europejską, która zgodziła się na jednorazowe odstąpienie Polski od ogólnych przepisów obowiązujących wszystkie państwa Unii. Ta derogacja nie jest jednak jeszcze ostatecznym sukcesem Ministerstwa Finansów bowiem zarządzenie trafi teraz do Rady Europy, która musi wyrazić osobną zgodę. Potem wytyczne trafiają do Polski, gdzie już w formie ustawy muszą zostać poddane pod głosowanie w sejmie i senacie, a następnie podpisane przez prezydenta.

W drodze odstępstwa od artykułu 168 Dyrektywy 2006/112/WE Polska otrzymuje zezwolenie na ograniczenie do 50% prawa do odliczenia podatku VAT od zakupu, wewnątrzwspólnotowego nabycia, przywozu, wynajmu lub leasingu pojazdów silnikowych, a także podatku VAT naliczonego od wydatków związanych z tymi pojazdami, gdy pojazd nie jest w pełni wykorzystywany w celach biznesowych.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem i rząd zdąży ze zmianami do końca tego roku to nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia. Zgodnie z wnioskiem kwota odliczona od podatku VAT będzie wynosić 50 % jego wysokości. Procent ten został (zgodnie z wnioskiem przedstawionym Radzie Europy) ustalony przez Polskę na podstawie aktualnych danych i określa w jakim stopniu auta służbowe są wykorzystywane rzeczywiście do celów służbowych.

Warto zwrócić uwagę, że zmiany w sposobie odliczania podatku VAT dotyczą jedynie pojazdów o DMC 3,5 t lub wyposażonych w maksymalnie 9 miejsc. Zasady dotyczące większych samochodów pozostają bez zmian. Możliwością odliczenia jest objęty zarówno zakup samochodu jak i koszty jego eksploatacji.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)