Źle zabezpieczony ładunek. Siano wysypało się na drogę

Źle zabezpieczony ładunek. Siano wysypało się na drogę

Źle zabezpieczony ładunek. Siano wysypało się na drogę
Źle zabezpieczony ładunek. Siano wysypało się na drogę
Źródło zdjęć: © Policja
Łukasz Kuczera
07.12.2022 12:45, aktualizacja: 07.12.2022 14:33

Do sporych utrudnień w ruchu doszło na terenie powiatu wałbrzyskiego, gdzie na rondzie w Starym Julianowie z przyczepy ciągnika rolniczego zsunęło się kilka balotów siana. Jak się okazało, kierowca pojazdu źle zabezpieczył ładunek. Doprowadził tym samym do zniszczenia infrastruktury drogowej.

Obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia ładunku spoczywa na kierowcy pojazdu, o czym przekonał się prowadzący ciągnik rolniczy na drodze wojewódzkiej W 379 w pobliżu Wałbrzycha. 21-letni mieszkaniec powiatu świdnickiego wjechał na rondo w Starym Julianowie, po czym znajdujące się na przyczepie baloty siana spadły na jezdnię.

Źle zabezpieczony ładunek. Siano wysypało się na drogę

Na szczęście wskutek tego zdarzenia nikt nie ucierpiał, a interweniujący na miejscu policjanci przebadali 21-latka na obecność alkoholu. Test alkomatem wykazał, że mężczyzna był trzeźwy. Kierowca ciągnika otrzymał jednak mandat karny w związku ze złym zabezpieczeniem ładunku.

Baloty siana uszkodziły przy tym infrastrukturę drogową, bo doszło do częściowego zniszczenia latarni i znaku znajdującego się na rondzie. Dodatkowo kierowcy podróżujący drogą wojewódzką W 379 w Starym Julianowie musieli się liczyć z utrudnieniami, bo posprzątanie siana z asfaltu zajęło kilkadziesiąt minut.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Policja przypomina wszystkim kierującym, że zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, ładunek nie może powodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej lub dopuszczalnej ładowności pojazdu.

Ładunek musi zostać umieszczony w taki sposób, by nie powodował przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę, nie naruszał stateczności pojazdu, nie utrudniał kierowania pojazdem, nie ograniczał widoczności drogi lub nie zasłaniał świateł, urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych tablic albo znaków, w które pojazd jest wyposażony.

Ponadto ładunek powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia lub wywoływaniem nadmiernego hałasu. Nie może on mieć odrażającego wyglądu lub wydzielać odrażającej woni. W przypadku przewożenia materiału sypkiego, musi się on znaleźć w szczelnej skrzyni ładunkowej, zabezpieczonej dodatkowo odpowiednimi zasłonami uniemożliwiającymi wysypywanie się ładunku na drogę.

Siano wysypało się na drogę wojewódzką
Siano wysypało się na drogę wojewódzką© Policja
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)