Poradniki i mechanikaWymiana prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego. Czy adres zamieszkania ma znacznie?

Wymiana prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego. Czy adres zamieszkania ma znacznie?

Dwa dokumenty kierowcy, których nie trzeba ze sobą wozić, ale i dwa różne podejścia w przypadku zmiany adresu zamieszkania
Dwa dokumenty kierowcy, których nie trzeba ze sobą wozić, ale i dwa różne podejścia w przypadku zmiany adresu zamieszkania
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński
07.04.2021 12:56, aktualizacja: 16.03.2023 14:01

Co do zasady dokumenty, które mają wpisany adres zamieszkania, powinny być wymienione, jeśli ten się zmienia. W przypadku prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego nie jest to jednak takie oczywiste. O czym muszą pamiętać kierowcy?

Prawo jazdy - wymiana ze względu na adres zamieszkania

Do 2019 r. wymiana prawa jazdy była obowiązkowa wraz ze zmianą adresu zamieszkania, ponieważ był to taki sam dokument tożsamości jak np. dowód osobisty. Jednak prawa jazdy wydawane od 4 marca 2019 r. nie zawierają już takiej informacji jak adres zamieszkania posiadacza. Osoby, które otrzymały taki dokument, od tej daty nie muszą już niczego robić.

Dotyczy to także posiadaczy starszych praw jazdy. Wraz z wejściem przepisów, które ustalają nowy wzór prawa jazdy, zniknął obowiązek wymiany starszych dokumentów po zmianie miejsca zamieszkania. Co więcej, od 5 grudnia 2020 r. w ogóle nie trzeba wozić polskiego prawa jazdy na terytorium RP.

Dowód rejestracyjny - wymiana po zmianie adresu zamieszkania

Podobnie jak prawa jazdy, tak też od 1 października 2018 roku nie trzeba mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu, którym się poruszamy. Co więcej, od 4 grudnia 2020 roku nie trzeba go wymieniać ze względu na brak miejsca na pieczątki z SKP.

Niestety dowód rejestracyjny podlega wymianie nie tylko w przypadku zmiany miejsca zamieszkania, ale i w przypadku zmiany nazwiska. Zmiana danych w dowodzie w wydziale komunikacji kosztuje 54,50 zł.

Co więcej, zgodnie z przepisami, jeśli wraz ze zmianą adresu zamieszkania zmieni się także organ rejestrujący, należy także wymienić tablice rejestracyjne. Taka sytuacja podniesie koszt przeprowadzki o 180,50 zł, ponieważ należy przeprowadzić praktycznie ten sam proces co przy rejestracji pojazdu. Wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego i wszystkie niezbędne dokumenty, w tym tabilce, należy złożyć w miejscu rejestracji pojazdu.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)