Poradniki i mechanikaJak dbać o wyciągarkę elektryczną?

Jak dbać o wyciągarkę elektryczną?

Wyciągarka elektryczna wymaga stałej pielęgnacji, by nie zawiodła wtedy, kiedy naprawdę okaże się potrzebna.
Wyciągarka elektryczna wymaga stałej pielęgnacji, by nie zawiodła wtedy, kiedy naprawdę okaże się potrzebna.
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Maciej Gis
26.02.2020 11:00, aktualizacja: 22.03.2023 16:17

Wyciągarka elektryczna montowana w samochodzie to urządzenie, które zawsze powinno być sprawne, jeśli faktycznie wybieracie się w teren. Jak na ironię, najlepiej, jakby się z niego nigdy nie korzystało. Niestety to też powoduje pewne zaniedbania. O czym należy pamiętać, by wyciągarka zawsze pozostawała w gotowości?

Aby wyciągarka była zawsze sprawna...

  • Raz w miesiącu wyciągnij z napędem minimum 10 metrów liny. Dzięki temu nie dojdzie do skorodowania solenoidów.
  • Kontroluj linę czy nie ma żadnych uszkodzeń, zgięć, postrzępień i pękających zwojów czy śladów korozji. Jeśli są, to wymień ją.
  • Jeżeli lina syntetyczna zmniejszy swoją średnicę o 25 proc., to wymień ją – podczas pracy wewnętrzne włókna mogą lekko się ścierać.
  • Nie używaj myjek ciśnieniowych. Choć wyciągarka jest urządzeniem szczelnym to jeżeli nakieruje się na nią strumień wody pod ciśnieniem, może ona przeniknąć do wnętrza.
  • Jeżeli podczas próby wyciągnięcia pojazdu okaże się, że wyciągarka nie daje rady, to nie używaj jej jak liny kinetycznej. Dynamiczne szarpnięcia mogą spowodować uszkodzenie bębna, hamulca i samej przekładni, co będzie oznaczało konieczność wymiany tych podzespołów albo zakup nowej wyciągarki.
  • Uważaj, aby podczas zwijania liny nie wciągnął się również przewód od pilota. Może to spowodować uszkodzenie wyciągarki.
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)