Wpadka nr 2: Volvo V60 zabija manekina [wideo]

Wpadka nr 2: Volvo V60 zabija manekina [wideo]

Wpadka nr 2: Volvo V60 zabija manekina [wideo]
Bartosz Pokrzywiński
29.09.2010 15:18, aktualizacja: 13.10.2022 13:46

Niedawno na rynku zadebiutowało nowe Volvo V60. Jest to nic innego, jak po prostu S60 w odmianie kombi. Auto ma również takie same rozwiązania techniczne oraz najnowsze systemy bezpieczeństwa, np. Collision Warning with Auto Brake. Czy w tym aucie system działa prawidłowo?

W maju tego roku Volvo zorganizowało wielki pokaz możliwości tego innowacyjnego systemu i zaprosiło mnóstwo dziennikarzy. Błysk fleszy aparatów fotograficznych przerwał huk nowego S60 uderzającego w naczepę, ponieważ system nie zadziałał.

Potem do pracy przystąpili czescy dziennikarze motoryzacyjni, którzy na własnej skórze postanowili sprawdzić, czy auto samo się zatrzyma, kiedy na drogę wtargnie przechodzień. Wyglądało to komicznie, ale okazało się, że ten system faktycznie działa, jednak nie w każdym przypadku.

Niedawno przeprowadzone zostały kolejne testy, tym razem za przeszkodę robił manekin. Jak się domyślacie, gdyby to był człowiek, prawdopodobnie film zostałby od razu usunięty z YouTube'a. Dlaczego?

Łącznie podczas tych testów przeprowadzono 12 prób i w 75% system faktycznie zatrzymał pojazd przed manekinem. Tylko raz (na filmie powyżej) manekin został uderzony z całą siłą, a dwukrotnie jedynie potrącony podczas hamowania. Pozostałe przypadki zakończyły się sukcesem. Wygląda na to, że Volvo nie do końca dopracowało ten system, który wcale nie ma zwalniać kierowcy z obowiązku myślenia i uważania podczas jazdy, a jedynie wspomagać go w razie niebezpieczeństwa... prawie zawsze.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)