Poradniki i mechanikaWielu kierowców o tym zapomina. Nie trzeba wiele, by zapobiec zimowym problemom

Wielu kierowców o tym zapomina. Nie trzeba wiele, by zapobiec zimowym problemom

Smarowanie uszczelek ochroni przed kosztownymi problemami
Smarowanie uszczelek ochroni przed kosztownymi problemami
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Moje Auto
Aleksander Ruciński
21.11.2022 12:10, aktualizacja: 21.11.2022 14:27

Nadeszły pierwsze mrozy, a wraz z nimi odwieczny problem kierowców, szczególnie tych parkujących pod chmurką. Mowa o przymarzających uszczelkach, które uniemożliwiają lub utrudniają otwarcie drzwi. Jak sobie z tym poradzić?

Zgodnie z zasadą mówiącą o tym, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto zadbać o samochodowe uszczelki tuż przed nadejściem ujemnych temperatur. Nie jest to przesadnie skomplikowane. Z pomocą przychodzą bowiem podstawowe środki lub bardziej wyszukane kosmetyki samochodowe.

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie uszczelek przed mrozem jest ich natłuszczenie. Wielbiciele prostych rozwiązań mogą skorzystać z gliceryny lub wazeliny technicznej, które mają jednak pewną wadę - pozostawiają na uszczelkach tłusty, brudzący osad. Lepszą opcją będzie więc sięgnięcie po silikon do uszczelek.

To powszechnie dostępny kosmetyk, który zazwyczaj jest bezzapachowy i łatwo się rozprowadza. Poprawia też elastyczność gumy, a co najważniejsze, nie brudzi tak jak prostsze preparaty. Można go kupić zarówno w formie sztyftu, jak i aerozolu. Większość produktów zapobiega przymarzaniu uszczelek nawet w bardzo niskich temperaturach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czasem jednak bywa już za późno. Co, jeśli w porę nie zabezpieczyliście uszczelek i drzwi w waszym aucie przymarzły? Najgorsze w takiej sytuacji są rozwiązania siłowe, które mogą zaowocować uszkodzeniem klamki lub rozerwaniem samych uszczelek. Ich późniejsza wymiana może być dość kosztowna.

Pomysłem, który może przyjść do głowy jest zastosowanie gorącej wody. Raczej nie warto, gdyż duża równica temperatur może doprowadzić nawet do pęknięcia szyby lub uszkodzenia lakieru.

Lepiej podejść do sprawy spokojnie i spróbować skruszyć lód, który powstał między uszczelkami, dociskając drzwi do nadwozia. Jeśli to nie pomoże, sięgnąć po rozmrażacz w sprayu i wpuścić go w szczeliny drzwi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)