Uwaga: stracisz prawo jazdy za jedno wykroczenie!

Uwaga: stracisz prawo jazdy za jedno wykroczenie!
Marcin Łobodziński

15.05.2015 08:10, aktual.: 02.10.2022 10:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Uwaga kierowcy! Już w najbliższy poniedziałek możecie stracić prawo jazdy za jedno wykroczenie.

Już 18 maja wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi można stracić prawo jazdy za jedno wykroczenie. Wystarczy przekroczyć w terenie zabudowanym dozwoloną prędkość o minimum 50 km/h na godzinę, by policjant, który zatrzyma pojazd miał prawo, a wręcz obowiązek do obligatoryjnego zatrzymania prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Jeżeli kierowca, któremu zatrzymano uprawnienia zostanie zatrzymany przez policję podczas prowadzenia samochodu, okres ten zostanie automatycznie przedłużony do 6 miesięcy. Następna recydywa zakończy się cofnięciem uprawnień, co oznacza, że trzeba będzie ponownie zdać egzamin.

Na 3 miesiące stracą uprawnienia również kierowcy przewożący większą liczbę pasażerów niż wpisana w dowodzie rejestracyjnym. Nie dotyczy to jedynie kierowców autobusów komunikacji publicznej.

Po odebraniu uprawnień przez sąd, prowadzenie pojazdu będzie już przestępstwem, a nie jak do tej pory wykroczeniem. Osoby, które skazano za prowadzenie w stanie nietrzeźwości muszą się liczyć z dożywotnim odebraniem uprawnień do kierowania pojazdami oraz bardzo dotkliwymi karami finansowymi. Wejdą również blokady alkoholowe (alkolock), które będą musieli posiadać kierowcy, którzy odzyskali wcześniej prawo jazdy utracone za prowadzenie w stanie nietrzeźwości.

Nasz komentarz: Radzimy uważać podczas jazdy drogami krajowymi i niższej kategorii na terenach, gdzie nie ma zabudowań, ale są znaki wskazujące na rozpoczęcie takiego obszaru, a także na szerokich, dwujezdniowych drogach w dużych miastach. W takich miejscach bardzo łatwo się zagapić i przekroczyć dozwoloną prędkość, a w konsekwencji łatwo stracić prawo jazdy.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)