Wielu kierowców nie zna triku z kluczykiem. Można się zdziwić

Kluczyk Toyoty
Kluczyk Toyoty
Źródło zdjęć: © WP Autokult | Marcin Łobodziński

27.06.2024 07:35, aktual.: 27.06.2024 09:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tradycyjny kluczyk z grotem w stacyjce to już przeszłość. Nowoczesne systemy oferują więcej niż tylko bezkluczykowy dostęp do pojazdu. To małe urządzenie kryje w sobie wiele dodatkowych funkcji.

Otwieranie/zamykanie wszystkich szyb

Jedna z najpraktyczniejszych opcji latem pozwala na szybkie schłodzenie wnętrza pojazdu stojącego na słońcu. Wystarczy dłuższe przytrzymanie przycisku otwierania drzwi, aby wszystkie szyby automatycznie się opuściły, wietrząc kabinę. Podobnie – dłuższe przytrzymanie przycisku zamykania sprawi, że wszystkie okna zostaną zamknięte.

Lokalizacja na parkingu

Jeżeli zdarzy ci się zgubić samochód na dużym parkingu, możesz skorzystać z funkcji lokalizacji. W zależności od modelu kombinacja przycisków może być różna, ale zazwyczaj wystarczy dłużej przytrzymać jeden z nich, aby samochód zasygnalizował swoją pozycję za pomocą klaksonu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tryb alarmowy

Istnieje również funkcja, która w sytuacjach awaryjnych pozwala na uruchomienie alarmu w samochodzie, co z pewnością przyciągnie uwagę przechodniów.

Wyłączenie systemu bezkluczykowego

Szczególnie interesującym rozwiązaniem jest opcja oferowana przez niektóre modele, np. Mercedesy. Wystarczy dwukrotne naciśnięcie przycisku zamknięcia, aby system bezkluczykowy został dezaktywowany. Wówczas samochód nie zareaguje na ruch, np. kota, co mogłoby automatycznie otworzyć bagażnik. Jest to również skuteczne zabezpieczenie przed złodziejami wykorzystującymi słabe punkty systemu.

Grot

Mimo nowoczesnych technologii, nadal mogą pojawić się problemy. W najnowszych kluczykach można znaleźć ukryty grot, który pozwala na tradycyjny sposób otwarcia samochodu, gdy np. wyczerpie się bateria w urządzeniu.

Przestawianie auta

Funkcja ta jest powszechna w BMW oraz hybrydowych modelach Hyundaia. Dzięki wykorzystaniu silnika elektrycznego można przestawić pojazd do przodu lub do tyłu na małe odległości bez wsiadania do środka. Choć wydaje się to przydatne na zatłoczonych parkingach, w praktyce często okazuje się być po prostu gadżetem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)