Ubezpieczenia komunikacyjne muszą drożeć

Ubezpieczenia komunikacyjne muszą drożeć

Ubezpieczenia komunikacyjne muszą drożeć
Źródło zdjęć: © fot. PZU
Marcin Łobodziński
14.04.2014 15:24, aktualizacja: 08.10.2022 09:29

Coraz wyższe odszkodowania wypłacane przez firmy ubezpieczeniowe oraz ciągłe dążenie do standardów Europy Zachodniej spowodują w niedalekiej przyszłości wzrost cen ubezpieczeń komunikacyjnych.

Ceny ubezpieczeń komunikacyjnych muszą wzrosnąć. Tak twierdzi Piotr Czublun, partner w Czublun Trębicki Kancelaria Radców Prawnych. Powodów jest kilka. Oficjalnie chodzi przede wszystkim o relację cen na polskim i zachodnioeuropejskim rynku, ale nietrudno się domyślić, że nie jest to główna przyczyna. Silna konkurencja na rynku ubezpieczeń powoduje, że wiele firm ubezpieczeniowych stosuje ceny niemalże dumpingowe, choć oficjalnie nikt jeszcze niczego nie udowodnił. Niska cena przekłada się na niski poziom świadczenia usług. O ile polisy OC nikt nie kupuje dla siebie, o tyle na autocasco można stracić wiele.

Kolejną z przyczyn ma być proponowana zmiana zasad rozliczania szkód. Zgodnie z nią szkody z OC rozliczane byłyby z ubezpieczenia poszkodowanego. Na podstawie opinii niezależnego eksperta likwidator szkody wypłacałby odszkodowanie swojemu klientowi, a następnie rozliczałby się z ubezpieczycielem sprawcy szkody.

428967518158548908
© fot. PZU

Polisy zdrożeją na pewno dla aut z kierownicą po prawej stronie. Możliwość rejestrowania takich samochodów w Polsce dał kierowcom wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 20 marca. Możliwość wykonywania manewrów na drodze, wyprzedzania czy wymijania, jest bardzo ograniczona. W efekcie potencjalnie szkodowość takiego pojazdu jest o wiele wyższa. Naturalną rzeczą powinno być zaproponowanie kierowcom tego typu pojazdów znacznie wyższych składek ubezpieczeniowych, ponieważ ryzyko jest wyższe – słusznie zauważa Piotr Czublun.

Jednak prawdziwym i głównym powodem podwyżki cen jest wzrost liczby i wysokości odszkodowań wypłacanych z tytułu odpowiedzialności cywilnej. Rosnąca liczba kancelarii prawnych i tym samym usług polegających na wyciągnięciu możliwie wysokiego odszkodowania z tytułu zadośćuczynień i odszkodowań nie tyle za utratę mienia, co zdrowia pasażerów pojazdu biorącego udział w zdarzeniu drogowym sprawia, że firmy ubezpieczeniowe wypłacają dziś znacznie znacznie więcej odszkodowań niż kilka lat temu, kiedy to rynek podobnych usług dopiero raczkował. Odszkodowania te są też wyższe. Rośnie również świadomość kierowców co do sposobu rozliczania szkód na pojazdach z tytułu OC, a tym samym odszkodowania wypłacane poszkodowanym są znacznie wyższe.

Składki głównie za polisę OC mogą wzrosnąć znacząco już w ciągu kilkunastu najbliższych miesięcy.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)