Typowali auta za dnia, a nocą kradli je na walizkę. Policja zatrzymała 10 osób

Typowali auta za dnia, a nocą kradli je na walizkę. Policja zatrzymała 10 osób

Złodzieje kradli głównie auta marki BMW.
Złodzieje kradli głównie auta marki BMW.
Źródło zdjęć: © fot. policja.pl
Aleksander Ruciński
10.12.2019 10:44, aktualizacja: 22.03.2023 17:04

Funkcjonariusze CBŚP wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Warszawie rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie są podejrzani o kradzieże samochodów na terenie województwa mazowieckiego. Na razie zatrzymano 10 osób, lecz sprawa jest rozwojowa. Wstępną wartość strat wynikających z działalności grupy oszacowano na 3 mln zł.

Ze wstępnych ustaleń policji i prokuratury wynika, że złodzieje mogli działać na terenie woj. mazowieckiego od 2014 roku. Skupiali się głównie na Warszawie i okolicach. Ich łupem najczęściej padały samochody marki BMW, nierzadko typowane pod konkretne zamówienie. W ciągu dnia obserwowali pojazdy, które chcieli ukraść, a w nocy włamywali się do nich przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Stosowali m.in. metodę na walizkę.

Przypominające walizkę urządzenie przedłuża sygnał oryginalnego kluczyka i pozwala przestępcom wejść do samochodu tak, jakby był ich własnością. Urządzenie pozwala również uruchomić silnik, a ten - ze względów bezpieczeństwa - nie gaśnie po zerwaniu łączności z oryginalnym kluczykiem, gdy złodzieje uciekają.

Skradzione samochody trafiały następnie do dziupli ulokowanych w woj. mazowieckim, gdzie były demontowane na części. Poszczególne elementy trafiały potem do klientów za pośrednictwem paserów. Jak twierdzi policja - zdarzały się także sytuacje, w których składano całe pojazdy ze skradzionych części, a następnie je legalizowano.

Zobacz też: Pierwszy w historii rajd na terenie rafinerii Grupy LOTOS

Funkcjonariusze CBŚP zlikwidowali dwie dziuple samochodowe i zabezpieczyli pojazdy oraz części, które znaleziono na miejscu. Wśród nich były 4 samochody BMW, najprawdopodobniej pochodzące z przestępstwa. Oprócz tego specjalistyczny sprzęt służący do otwierania i uruchamiania pojazdów bez użycia oryginalnego kluczyka, czy karty.

Obraz
© fot. policja.pl

Według szacunków grupa może odpowiadać nawet za 100 kradzieży na terenie woj. mazowieckiego. Szacowana wartość strat to co najmniej 3 mln zł. Teraz śledczy starają się ustalić majątek zatrzymanych, aby zająć go na poczet przyszłych kar i grzywien. W sprawę zamieszanych jest 10 osób, którym postawiono zarzuty kradzieży z włamaniem, paserstwa i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Trzech podejrzanych aresztowano na 3 miesiące. Pozostali otrzymali natomiast dozór policyjny. Policja podkreśla, że sprawa jest rozwojowa, a analiza dowodów trwa. Niewykluczone więc, że zatrzymanych będzie więcej.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)