Tydzień w motorsporcie #22

Źródło zdjęć: © fot. Kajto.pl
Marcin Łobodziński
08.05.2017 06:14, aktualizacja: 01.10.2022 20:10

Kajetan Kajetanowicz zajął drugie miejsce w Rajdzie Mistrzostw Europy, Toyota zwyciężyła w drugim wyścigu, a Mattias Ekström w Rallycrossowych Mistrzostwach Świata zaliczył hat-trick. W międzyczasie Robert Kubica przymierza się do nowego bolidu.

Alexey Lukyanuk po raz pierwszy

Rally Islas Canarias 2017, druga runda Rajdowych Mistrzostw Europy zakończyła się zwycięstwem Alexeya Lukyanuka jadącego Fordem Fiestą R5. Drugi na mecie był nasz reprezentant Kajetan Kajetanowicz w podobnym samochodzie. Na najniższym stopniu podium stanął zwycięzca pierwszej rundy Bruno Magalhaes.

Zwycięska załoga zdeklasowała rywali kończąc rajd o 57,2 s przed Polakami. Rosjanie już w zeszłym roku pokazali, że z odpowiednim sprzętem są w stanie spokojnie rywalizować z europejską czołówką. Pierwsze zwycięstwo w europejskim czempionacie nie musi być ostatnim.

Z polskich reprezentantów 22. miejsce zajął Jarosław Kołtun, a 37. Dariusz Poloński, który wystartował Peugeotem 208 R2. Autem tej samej klasy pojechał także Alex Zawada, który uplasował się na 69. Pozycji. Łukasz Habaj, który mógł być jednym z faworytów rozbił auto jeszcze przed rajdem, a w trakcje rajdu wypadek miał Grzegorz Grzyb.

Po rajdzie na Kanarach liderem klasyfikacji mistrzostw Europy jest Bruno Magalhaes z 63 punktami, przed Alexeyem Lukanyukiem (46 pkt.) i Kajetanem Kajetanowiczem (35 pkt.).

Toyota po raz drugi

Sébastien Buemi, Anthony Davidson i Kazuki Nakajima powtórzyli wynik z Silverstone i wygrali 6-godzinny wyścig WEC na torze Spa-Francorchamps. Tuż za zwycięską Toyotą finiszowała druga Toyota prowadzona przez Kamui Kobayashiego i Mike Conwaya. Trzecie i czwarte miejsca zajęły samochody Porsche, a na piątej pozycji uplasowała się trzecia Toyota.

Znakomity wyścig dla japońskiego zespołu potwierdził, że zwycięstwo na start sezonu nie było przypadkiem i Porsche będzie miało trudny orzech do zgryzienia. Szkoda, że w tej rywalizacji zabrakło Audi.

Ekström po raz trzeci

Obraz
© fot. Red Bull Content Pool

Mattias Ekström totalnie dominuje swoim Audi w Rallycrossowych Mistrzostwach Świata. Kierowca DTM, który w ten sam weekend zmienił rallycrossowe Audi na wyścigowe, zwyciężył w trzeciej rundzie tego cyklu i ma komplet wygranych na koncie. W finale pokonał Johana Kristofferssona i Timmy’ego Hansena. Petter Solberg przyjechał na metę czwarty, Sebastien Loeb piąty, a na szóstej pozycji był Toomas Heikkinen.

Po trzech rundach Ekström z 85 punktami na koncie prowadzi w klasyfikacji generalnej przed Kristofferssonem (69 pkt.) i Solbergiem (62 pkt.). W zawodach World RX of Hockenheim wystartował także Martin Kaczmarski, któremu nie udało się dotrzeć do półfinałów.

Kubica w Formule E

Robert Kubica testował 2 maja Sparka Formuły E w Donington Park. Były to testy prywatne, na temat których niewiele wiadomo. Polak mógłby wziąć udział w lipcowych zawodach w Nowym Jorku, ponieważ kilku zawodników opuści tę rundę z powodu wyścigu WEC na Nurburgringu. Tym samym Kubica może trafić do ekipy DS Virgin lub Renault e.DAMS.