Twoje prawo jazdy powie, że prowadziłeś po alkoholu

Twoje prawo jazdy powie, że prowadziłeś po alkoholu

Twoje prawo jazdy powie, że prowadziłeś po alkoholu
Źródło zdjęć: © [Zdjęcie kluczyków i alkoholu z shutterstock](http://www.shutterstock.com/pl/pic178343474/stockphototheconceptfordrinkdriving.html?src=oWdelYiE71edRvgf69_HHw143&ws=1)
Mariusz Zmysłowski
24.01.2015 15:46, aktualizacja: 02.10.2022 12:49

Nowe kody wpisywane na prawo jazdy będą informować o tym, że kierowca może prowadzić tylko auto z blokadą alkoholową.

Rząd intensywnie pracuje nad możliwie szybkim wprowadzeniem nowych przepisów dotyczących kierowców jeżdżących pod wpływem alkoholu. Zakładają one między innymi stosowanie blokad alkoholowych w samochodach takich kierowców. Ich działanie będzie polegało na unieruchomieniu pojazdu po badaniu trzeźwości z wynikiem przekraczającym dopuszczalną normę. Wartość graniczna ma wynosić 0,1 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza.

O tym, że kierowca powinien jeździć wyłącznie samochodem wyposażonym w blokadę ma świadczyć specjalny kod umieszczony na prawie jazdy. Już teraz na dokumentach uprawniających do prowadzenia auta znajdują się takie zapisy, ale związane z innymi wymaganiami.

Takie rozwiązanie może być kłopotliwe, jeśli ktoś będzie starał się o pracę, która będzie wymagała właśnie prawa jazdy. Wtedy kod umieszczony na dokumencie zdradzi niechlubną przeszłość. Kierowcy po upływie okresu karnego mają mieć możliwość pozbyć się adnotacji z prawa jazdy, jednak będą musieli ponieść koszty związane z jego wymianą.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)