Tunel w ciągu trasy S3 przebity. Ma imponującą długość

Tunel w ciągu trasy S3 przebity. Ma imponującą długość

Drążenie tunelu rozpoczęto w grudniu 2020 roku
Drążenie tunelu rozpoczęto w grudniu 2020 roku
Źródło zdjęć: © mat. prasowe / GDDKiA
Aleksander Ruciński
23.02.2022 08:00, aktualizacja: 14.03.2023 13:13

Powstająca trasa S3 pomiędzy Bolkowem a Kamienną Górą zostanie poprowadzona przez dwa tunele. Pierwszy z nich o długości 2,3 km właśnie został przebity. W planach jest też kolejny, choć zdecydowanie krótszy.

Dolnośląski odcinek S3 Bolków - Lubawka nabiera kształtów. Podzielono go na dwa etapy: Bolków - Kamienna Góra Północ i Kamienna Góra Północ - Lubawka (granica z Czechami). Oba będą liczyć około 31 km. Zdecydowanie ciekawszy wydaje się jednak pierwszy, zawierający dwa tunele.

Na 16,1-kilometrowym odcinku między Bolkowem a Kamienną Górą Północ powstanie tunel TS-26 o długości 2,3 km, zlokalizowany pomiędzy miejscowościami Sady Górne, Stare i Nowe Bogaczowice. Drugi tunel, TS-32 koło Gostkowa, ma mieć natomiast 320 m długości.

Drążenie TS-26 rozpoczęto w grudniu 2020 roku po stronie południowej i w marcu 2021 od strony północnej. Jak informuje GDDKiA, został wydrążony metodą górniczą w technologii NATM (ang. New Austrian Tunnelling Method, pol. nowa austriacka metoda), która została wybrana m.in. ze względu na budowę geologiczną górotworu, przekrój poprzeczny tunelu oraz jego długość.

W lutym 2022 roku udało się połączyć obie nawy
W lutym 2022 roku udało się połączyć obie nawy© mat. prasowe / GDDKiA

TS-32 powstaje natomiast w technologii Cut&Cover, co oznacza wykonanie głębokiego wykopu aż do poziomu fundamentów tunelu, a następnie stworzenie żelbetowej konstrukcji. Na obudowę tunelu ma składać się łącznie 26 segmentów, z czego obecnie trwają prace nad 21.

Zgodnie z planem wszystkie prace na trasie S3 od Bolkowa do granicy mają zakończyć się w pierwszej połowie 2024 roku. Nowa ekspresówka docelowo będzie stanowić przedłużenie czeskiej autostrady D11.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)