Tunel na Zakopiance prawie gotowy. Wiemy, kiedy zostanie udostępniony kierowcom

Tunel na Zakopiance prawie gotowy. Wiemy, kiedy zostanie udostępniony kierowcom

Wjazd do tunelu na Zakopiance
Wjazd do tunelu na Zakopiance
Źródło zdjęć: © GDDKiA | Iwona Mikrut
Aleksander Ruciński
20.10.2022 10:40, aktualizacja: 20.10.2022 18:59

Jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w południowej Polsce powoli dobiega końca. Mowa o tunelu wydrążonym w górze Luboń Mały, w ciągu odcinka drogi ekspresowej S7 Naprawa – Skomielna Biała. Nawierzchnia już jest. Teraz czas na wykończenie.

Zgodnie z deklaracjami GDDKiA kierowcy pojadą długim na 2058 m tunelem w czwartym kwartale 2022 roku. Choć nawierzchnia i dojazdy do obiektu są już gotowe, wciąż trwają prace wykończeniowo-instalacyjne oraz testy poszczególnych systemów.

Jak informuje GDDKiA, gotowe jest już oznakowanie poziome lewej nitki trasy i trwa wykonywanie go na prawej nitce. Montowane jest też oznakowanie pionowe poza obiektem, na dojazdach. Rozpoczęły się prace związane z oblicowaniem muru oporowego przed portalem południowym.

Sprawdzane jest także działanie urządzeń infrastruktury tunelu, na którą składa się 3156 źródeł światła, 76 wentylatorów strumieniowych, 20 wentylatorów kurtyny powietrznej, cztery wentylatory napowietrzające i 11 kompletów różnicujących ciśnienie w przejściach pomiędzy tunelami.

Nie brakuje też rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa, w tym 239 czujników dymu, systemu ostrzegania pożarowego czy ponad 150 kamer monitorujących ruch i przestrzeń w tunelu.

Tunel na Zakopiance po oddaniu do użytku oficjalnie stanie się drugim najdłuższym tego typu obiektem w Polsce – tuż po liczącym 2355 mm tunelu pod Ursynowem funkcjonującym od grudnia 2021 roku.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)