Tunel na Zakopiance prawie gotowy. Wiemy, kiedy zostanie udostępniony kierowcom

Tunel na Zakopiance prawie gotowy. Wiemy, kiedy zostanie udostępniony kierowcom20.10.2022 10:40
Wjazd do tunelu na Zakopiance
Wjazd do tunelu na Zakopiance
Źródło zdjęć: © GDDKiA | Iwona Mikrut

Jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w południowej Polsce powoli dobiega końca. Mowa o tunelu wydrążonym w górze Luboń Mały, w ciągu odcinka drogi ekspresowej S7 Naprawa – Skomielna Biała. Nawierzchnia już jest. Teraz czas na wykończenie.

Zgodnie z deklaracjami GDDKiA kierowcy pojadą długim na 2058 m tunelem w czwartym kwartale 2022 roku. Choć nawierzchnia i dojazdy do obiektu są już gotowe, wciąż trwają prace wykończeniowo-instalacyjne oraz testy poszczególnych systemów.

Jak informuje GDDKiA, gotowe jest już oznakowanie poziome lewej nitki trasy i trwa wykonywanie go na prawej nitce. Montowane jest też oznakowanie pionowe poza obiektem, na dojazdach. Rozpoczęły się prace związane z oblicowaniem muru oporowego przed portalem południowym.

Sprawdzane jest także działanie urządzeń infrastruktury tunelu, na którą składa się 3156 źródeł światła, 76 wentylatorów strumieniowych, 20 wentylatorów kurtyny powietrznej, cztery wentylatory napowietrzające i 11 kompletów różnicujących ciśnienie w przejściach pomiędzy tunelami.

Nie brakuje też rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa, w tym 239 czujników dymu, systemu ostrzegania pożarowego czy ponad 150 kamer monitorujących ruch i przestrzeń w tunelu.

Tunel na Zakopiance po oddaniu do użytku oficjalnie stanie się drugim najdłuższym tego typu obiektem w Polsce – tuż po liczącym 2355 mm tunelu pod Ursynowem funkcjonującym od grudnia 2021 roku.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)