Toyota-Shelby 2000GT na aukcji. Może osiągnąć cenę 3 mln dolarów

Toyota-Shelby 2000GT na aukcji. Może osiągnąć cenę 3 mln dolarów

Toyota-Shelby 2000GT
Toyota-Shelby 2000GT
Źródło zdjęć: © Copyright and Courtesy of Gooding & Company, Images by Josh Hway
Marcin Łobodziński
09.02.2022 11:58, aktualizacja: 14.03.2023 13:23

Dom aukcyjny Gooding & Company oferuje wyjątkową Toyotę 2000 GT z 1967 roku, przygotowaną przez Carrolla Shelby’ego. Wystawiony egzemplarz jest pierwszym, który zjechał z linii produkcyjnej. Szacuje się, że może osiągnąć kwotę powyżej 3 mln dolarów.

Toyota 2000GT uchodzi za jeden z najpiękniejszych japońskich samochodów, jakie kiedykolwiek powstały. To był pokaz możliwości marki w latach 60. XX wieku. Auto miało stworzony przez Yamahę 2-litrowy silnik z sześcioma cylindrami, rozwijający 150 KM.

Jedną z cech charakterystycznych były hamulce tarczowe we wszystkich kołach. Mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu i niezależne zawieszenie, felgi ze stopu aluminium i magnezu, nisko położony środek ciężkości i idealny rozkład mas tworzą kompozycję zbliżającą kwestię prowadzenia do ówczesnego ideału.

Samochód powstał w liczbie zaledwie 351 egzemplarzy. 60 z nich trafiło do USA, a trzy na swój warsztat wziął Carroll Shelby, który w latach 60. przekonał Toyota Motor Sales USA, że warto przygotować 2000GT w wyścigowej wersji do serii SCCA. Shelby w sumie przerobił trzy Toyoty 2000GT.

Toyota-Shelby 2000GT
Toyota-Shelby 2000GT© Copyright and Courtesy of Gooding & Company, Images by Josh Hway

Na pierwszy ogień poszło nadwozie o oznaczeniu MF10-10001, wskazujące na to, że był to pierwszy model, który zjechał z linii montażowej. Auto oryginalnie było w czerwonym kolorze i miało kierownicę po prawej stronie. Shelby przemalował je na charakterystyczne dla siebie biało-niebieskie barwy.

Więcej zmian zaszło pod karoserią. Klatka bezpieczeństwa, wnętrze, z którego wyrzucono wszystkie niepotrzebne elementy, wyścigowy układ paliwowy, a także wyścigowe koła — te elementy widać na pierwszy rzut oka na aukcyjnych zdjęciach. Dokładna specyfikacja techniczna nie została jednak podana.

Toyota-Shelby 2000GT
Toyota-Shelby 2000GT© Copyright and Courtesy of Gooding & Company, Images by Josh Hway

Jaką cenę osiągnie Toyota-Shelby 2000GT?

Samochód trafi na aukcję 4 marca. Egzemplarze seryjne 2000GT z 1967 roku w dobrym stanie wyceniane są na 500 tys. dolarów. Auta w stanie perfekcyjnym warte są nawet 850 tys. Dom aukcyjny Gooding & Company spodziewa się znacznie wyższej kwoty za Toyotę-Shelby 2000GT - szacunki firmy mieszczą się w przedziale 2,75-3,5 mln dolarów. Skąd tak wysoka cena?

Toyota-Shelby 2000GT
Toyota-Shelby 2000GT© Copyright and Courtesy of Gooding & Company, Images by Josh Hway

Ten egzemplarz tylko przez krótką chwilę brał udział w wyścigach. W 1980 roku trafił w ręce kolekcjonera-specjalisty od tego modelu. Samochód przez dekadę poddany był drobiazgowym pracom renowacyjnym, by przywrócić go do stanu idealnego w specyfikacji z serii SCCA.

Ten egzemplarz był prezentowany na kultowym Goodwood Festival of Speed, a także zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Amelia Island Concours d’Elegance. Samochód jest absolutnie unikatowy. W rękach jednego właściciela był przez ponad 40 lat i po raz pierwszy będzie dostępny w otwartej sprzedaży.

Pomóż nam tworzyć Autokult!

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/8]
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)