Toyota Prius czwartej generacji na zdjęciach szpiegowskich

Toyota Prius czwartej generacji na zdjęciach szpiegowskich

Toyota Prius czwartej generacji na zdjęciach szpiegowskich
Źródło zdjęć: © fot. Prius Club Malaysia
Marcin Łobodziński
31.08.2015 06:40, aktualizacja: 02.10.2022 09:33

Toyota ma zamiar 8 września oficjalnie zaprezentować nowego Priusa. Jednak komuś udało się sfotografować to auto zupełnie bez kamuflażu i to nieco wcześniej. Mówiąc kolokwialnie - już „po ptakach”.

Bez wątpienia Toyota Prius jest tym samochodem, który na stałe zapisał się na kartach historii motoryzacji jako jeden z najważniejszych i najbardziej przełomowych. To właśnie ten model wprowadził technologię hybrydą do powszechnego użytku, pokazał nam, że hybrydy mają sens i że właśnie tak będzie wyglądała motoryzacja przyszłości. Bez względu na to, czy jest to samochód dobry czy nie - jest legendą.

Zadebiutował w 1995 roku na Tokyo Motor Show jako koncept, a dwa lata później jako model produkcyjny. Długo nie wierzyliśmy, że technologia hybrydowa się przyjmie – dziś wypiera niezwykle popularne diesle. Prius początkowo przyjął się głównie w Japonii i Ameryce Północnej, w Europie pojawił się dopiero w 2000 roku jako ciekawostka. Druga generacja miała swoją premierę w 2003 roku, po tym jak sprzedano już ponad 100 tys. Priusów. W 2008 roku sprzedano łącznie milion Priusów, a rok później zaprezentowano trzecią generację. Łącznie z salonów Toyoty wyjechało ponad 3,5 miliona Prisów, nie licząc Priusów + czy Priusów c. W tym czasie nie tylko Toyota weszła z kolejnymi modelami hybrydowymi na rynek. Dziś mamy okazję obejrzeć Priusa czwartej generacji. Auto wyraźnie nawiązuje stylistycznie do wodorowej Toyoty Mirai.

Obraz
© fot. Prius Club Malaysia

Nowy Prius bazuje na najnowszej płycie podłogowej TNGA, na której ma powstać większość nowych modeli Toyoty. Platforma jest tak przygotowana, by spełniać wymagania zarówno dla samochodów kompaktowych, jak i crossoverów czy aut klasy średniej, niezależnie od rodzaju napędu. Nowy Prius ma być napędzany silnikiem benzynowym 1,8 litra o mocy 150 KM, natomiast system elektryczny z nowym akumulatorem ma wydłużyć zasięg EV do około 56 kilometrów. Niebawem pewnie poznamy więcej szczegółów. Wszystkiego dowiemy się natomiast podczas oficjalnej premiery, którą przewidziano na 8 września.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)